Vabroušek skončil na Ironmanovi 34., poprvé vyhráli Jacobs a Caveová

Kona (USA) – Australan Pete Jacobs a Britka Leanda Caveová vyhráli poprvé v kaiéře slavného Ironmana na Havaji. Nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Petr Vabroušek obsadil 34. místo, a to i přes fakt, že ho stále trápí zdravotní problémy po nedávné srážce s autem. Pro Vabrouška to byl již čtrnáctý start v havajské Koně, přičemž třináct z nich dokončil.

Petr Vabroušek
zdroj: ČT24

Jednatřicetiletý Jacobs zvládl legendární závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu v čase 8:18:37 hodiny. Po loňském druhém místě poprvé havajského Ironmana ovládl a postaral se o to, že už šestý rok po sobě měl závod vítěze z Austrálie.

Od sezony 2007 totiž na Havaji triumfovali buď Craig Alexander (třikrát), nebo Chris McCormack (2007 a 2010). Letošní šampion Jacobs porazil v cíli o pět minut Němce Andrease Raelerta, třetí doběhl belgický vytrvalec Frederik Van Lierde. Favorizovaný Alexander skončil tentokrát dvanáctý.

Devětatřicetiletý Vabroušek, jehož po nehodě během cyklistického tréninku před 18 dny stále limitovala bolavá záda i rameno, dokončil Ironmana za 9:26:46 hodiny. Oproti loňsku byl pomalejší o třináct minut. Jeho maximem v Koně je 19. místo z roku 2002.

Z vody Vabroušek vylezl na 46. místě, během 180 kilometrů na kole se posunul o dvě příčky vzhůru a po závěrečném běhu, který zvládl za 3:11:55, z toho nakonec mezi profesionály bylo 34. místo.

Ironman 2012

Nejrychlejší z žen, čtyřiatřicetiletá Caveová, rozhodla o svém vítězství pět kilometrů před cílem maratonu a vyhrála v čase 9:15:54. Dlouho vedoucí Caroline Steffenovou ze Švýcarska porazila o minutu a čtyři vteřiny. Loňská britská šampionka a rekordmanka mezi ženami Chrissie Wellingtonová se letošního ročníku nezúčastnila.

V kategoriích Age Groups úspěšně zvládli havajského Ironmana i Češi Jan Jakubíček, David Sajner, Jaroslav Jedlička, Václav Petrásek, Milda Bayer a Michal Mogrovics.

Triatlonový závod Ironman na Havaji:

Muži: 1. Jacobs (Austr.) 8:18:37, 2. Raelert (Něm.) 8:23:40, 3. Van Lierde (Belg.) 8:24:09, 4. Kienle 8:27:08, 5. Al-Sultan 8:28:33, 6. Bracht (všichni Něm.) 8:30:57, ...34. Vabroušek (ČR) 9:26:46.

Ženy: 1. Caveová (Brit.) 9:15:54, 2. Steffenová (Švýc.) 9:16:58, 3. Carfraeová (Austr.) 9:21:41, 4. Tajsichová (Něm.) 9:22:45, 5. Ellisová (USA) 9:22:57, 6. Badmannová (Švýc.) 9:26:25.