Následuje
SP Slovinsko

V kategorii třicátníků míří nejvýše. Ironman? Změť extrémně silných emocí, říká Soukup

Za necelý měsíc, 13. října, odstartuje do nejslavnějšího triatlonového závodu světa, havajského Ironmana, dva a půl tisíce vytrvalců a vytrvalkyň, kteří vzešli z 50 tisíc účastníků desítek kvalifikačních závodů pokrývajících všechny světadíly. Česko bude reprezentovat 14 zástupců. Největší naděje jsou vkládány do vicemistra světa z loňského roku v kategorii nad 30 let Petra Soukupa.

Ironman na Havaji
zdroj: ČTK/AP/ autor: Chris Stewart

"Rád bych na Havaji vylepšil své loňské umístění, a jelikož jsem byl loni druhý, tak moc prostoru není," nastínil Soukup jasný cíl stát se nejlepším triatlonistou na dlouhé trati ve své kategorii.

Trať je to vskutku extrémní: 3,86 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a jako závdavek maraton. Ti vůbec nejlepší dokážou zvládnout nadmíru velkou porci těsně nad osm hodin. České maximum, které drží Martin Matula časem 8:48:50, je velkou výzvou.

"Ve chvíli, kdy budou příznivé klimatické podmínky, budu se snažit i o vylepšení českého rekordu," nadhodil ve Sportovních zprávách Soukup s tím, že čas je pro něj až na druhém místě. "Primárně tam jedu soupeřit s lidmi ve své věkové kategorii," zdůraznil.

Soukup, Michovský a Svoboda hosty SZ před cestou na havajského Ironmana

V triatlonové Mekce se kromě Soukupa představí také držitel republikového titulu v závodech silničních motocyklů Marek Svoboda a potřetí v řadě pod havajské sopky odcestuje Petr Michovský.

"Je to především bolest a síla v hlavě dokončit závod," přiblížil atmosféru závodu Michovský. Cíle pětačtyřicátníka jsou skromnější. "Bylo by hezké dostat to pod deset hodin, ale s přibývajícím věkem je to těžší a těžší," uvedl.

"Jedu tam s cílem vylepšit svůj čas 10 hodin 16 minut. Kdyby to bylo pod deset hodin i o jednu vteřinu, byl bych nejšťastnější," narýsoval své plány Svoboda.

Co by byl pro něj i Michovského vůbec nejhezčí pocit? Překonat desetihodinovou hranici společně ruku v ruce.

Ironman na Havaji je světový fenomén. Před 40 lety se sešlo v Honolulu na pláži Waikiki pouhých 15 odvážlivců. Teď už jen samotná kvalifikace na toto klání je pro řadu závodníků splněným snem.

Pocity? Nepopsatelné. "Změť extrémně silných emocí – od absolutního štěstí, když dokončíte, po těžké deprese, bolesti, předstartovní strachy a úzkosti. V závodě poznáte, jaký jste člověk," usmál se Soukup.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy