Následuje
Téma pro hosty ČT sport

S traťovým rekordem vyhrál Alexander potřetí Ironmena

Kona – Slavný triatlon Ironman vyhrál již potřetí Australan Craig Alexander na Havaji. Zároveň si připsal i traťový rekord po patnácti letech. Závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu dokončil v čase 8:03:56 hodiny a navázal na své tituly z let 2008 a 2009. Český triatlonista Petr Vabroušek obsadil mezi profesionály třicáté místo výkonem 9:13:42. Na start letošního závodu se postavilo 50 mužů a 30 žen v kategorii profesionálů a dalších více než 1800 amatérů.

Trialonista na závodě Ironman
zdroj: ČT4

Vítězství si připsala i Britka Chrissie Wellingtonová, která vloni v Koně kvůli nemoci nemohla usilovat o čtvrté vítězství v řadě. Tentokrát ji nezastavilo ani zranění z nedávného pádu z kola a dosáhla druhého nejrychlejšího času historie 8:55:08. Před dvěma lety byla na Havaji rychlejší o minutu a šest sekund.     

Česká reprezentantka Lucie Zelenková byla třetí nejrychlejší plavkyní, po cyklistické části figurovala na 15. pozici, ale při závěrečném běhu se z výsledkové listiny vytratila po druhém mezičase. Oba vítězové obdrželi tradiční prémii 110 000 dolarů.

Reportáž Stanislava Bartůška

Osmatřicetiletý australský šampion měl z vítězství velkou radost. "Kéž bych mohl popsat, jak mi je. Je to neuvěřitelné a přeju všem lidem na světě, aby mohli jednou cítit to, co právě teď já," radoval se Alexander chvíli poté, co se zhroutil v cíli na záda. Přiznal, že poslední kilometry bojoval s křečemi. I tak překonal 15 let starý rekord Belgičana Luka Van Lierdeho, který v roce 1996 absolvoval Ironmana v Koně za 8:04:08.     

Vabroušek, v 38 letech stejně starý jako Alexander, startoval na Havaji už potřinácté a letos si zapsal čtvrtý nejlepší výsledek. Jeho maximem zůstalo 19. místo z roku 2002. V úvodním plavání, které má slabší, zhruba zopakoval loňský čas, ale kvůli velkým vlnám se plavalo o něco pomaleji. Na kole i vinou menšího zranění zpočátku ztrácel. 

Petr Vabroušek
zdroj: ČT24

"V prvním depu jsem si neopatrným pohybem natáhl pravé stehno, takže prvních 30 kilometrů na kole jsem dost ztrácel, pak se to docela rozjelo a do druhého depa jsem dojel na 40. příčce po únavné sólo jízdě v tradičním větru s dost velkým odstupem na skupiny před sebou," popsal na svém facebooku.     

Postupně se propracoval na 30. místo a to už si hlídal. "Když jsem na obrátce v Energy Labu zjistil, že od dalšího posunu pořadím jsem hodně daleko a za mnou se udělala taky bezpečná díra, rozhodl jsem se doklusnout to na pohodu a hlídat si umístění," dodal Vabroušek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy