Půl minuty od medaile. Triatlonistka Frintová byla na ME čtvrtá

Ženeva – Osmadvacet sekund dělilo Vendulu Frintovou, aby si z mistrovství Evropy v triatlonu odvezla třetí medaili v kariéře. Česká reprezentantka obsadila nakonec čtvrtou příčku. Titul obhájila na domácí půdě Švýcarka Nicola Spirigová. Mezi muži vyhrál Francouz David Hauss, který dosáhl v 31 letech životního úspěchu.

Vendula Frintová
zdroj: ČTK/DPA autor: Kai Schwörer

Frintová dosáhla v závěrečném běhu na 10 km třetího nejrychlejšího času, ale k posunu na stupně vítězů jí to nestačilo. Jednatřicetiletá rodačka z Náchoda tak nenavázala na předloňský bronz a stříbro z roku 2011. "Jako žádný výrazný úspěch to neberu, na druhou stranu je to pořád čtvrté místo na Evropě. Ale měla jsem na víc," uvedla Frintová.

"Bohužel v plavání se mi zalily brýle vodou, a to mě stálo cenné vteřiny. Na kole jsem pak nechytla první balík, ve kterém byla i olympijská vítězka Spirigová. Jela jsem ve druhém balíku, ale ten první nám ujížděl. Ve druhém depu byla ztráta přes dvě minuty. V běhu jsem do toho dala maximum a seběhla mnoho soupeřek. Na medaili to ale už nestačilo," uvedla česká triatlonistka, která letos byla čtvrtá i v březnovém závodu mistrovství světa v Aucklandu, čímž si vylepšila maximum v seriálu.

Podle reprezentačního šéftrenéra Jana Řehuly hodnotila Frintová své vystoupení moc přísně a sám ji chválil. "Byla tady silná konkurence a ona tím výkonem v běhu udělala ze závodu obrovskou show. Z mého pohledu to byl naprosto výjimečný výkon. Navíc v takovém vedru a na tak těžké trati," zmínil náročné podmínky, v nichž nedokončila závody téměř třetina startujících.

Spirigová přidala titul k nedávnému triumfu na Evropských hrách v Baku. Druhou Annamarii Mazzettiovou porazila o rovnou minutu. Frintová na vítězku ztratila dvě a půl minuty.

Hauss vylepšil třetí příčku z ME v roce 2010. Na druhé místo odsunul o 18 sekund domácího favorita Svena Riederera, bronzového medailistu z olympijských her v Aténách. Z kvarteta českých mužů dokončil závod jen Přemysl Švarc na 31. místě.

Výsledky mistrovství Evropy v triatlonu

Muži: 1. Hauss (Fr.) 1:52:55, 2. Riederer (Švýc.) -18, 3. Blummenfelt (Nor.) -21, 4. Varga (SR) -25, 5. T. Bishop (Brit.) -27, 6. Poljanskij (Rus.) -51, ...31. Švarc -6:47, Čelůstka, Volár, Svoboda (všichni ČR) nedokončili.

Ženyarrow-10x10.png 1. Spirigová (Švýc.) 2:07:15, 2. Mazzettiová (It.) -1:00, 3. Muruaová (Šp.) -2:02, 4. Frintová (ČR) -2:30, 5. Hallová (Brit.) -2:43, 6. Jerzyková (Pol.) -3:05, ...30. Šimáková -8:44, Kuříková (obě ČR) nedokončila.

Junioři: 1. Lührs (Něm.) 57:41, ...46. Olšar -2:57, 50. Plojhar -3:15, Šimeček (všichni ČR) nedokončil.

Juniorky: 1. Lindemannová (Něm.) 1:04:06, ...22. Machačová -4:02, 39. Poláčková -7:26, 47. Klimková -14:04, Fairaislová (všechny ČR) nedokončila.