BBV po 25 letech

Havajského Ironmana ovládli Van Lierde a Carfraeová, Vabroušek byl 38.

Kona (USA) – Novými světovými šampiony v dlouhém triatlonu se na havajském Ironmanovi stali Belgičan Frederik Van Lierde a Australanka Mirinda Carfraeová. Jediný český zástupce v elitní kategorii profesionálů Petr Vabroušek skončil na 38. místě, v absolutním pořadí obsadil 168. příčku.

Vítěz havajského Ironmana Frederk Van Lierde z Belgie
zdroj: ČTK/AP autor: Chris Stewart

Van Lierde se stal druhým belgickým vítězem havajského Ironmana po svém jmenovci Lucovi, jenž vyhrál v Koně v roce 1996. Druhého Australana Luka McKenzieho porazil téměř o tři minuty a ukončil šestiletou nadvládu jeho krajanů. Výkonem 8:12:29 na tradičních tratích 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonu se postaral o osmý nejrychlejší čas historie.

"Snažil jsem se závodit chytře a vyšlo to. Po loňském roce jsem věřil, že se mi to může povést," řekl pětatřicetiletý Belgičan, jenž obsadil před rokem třetí místo. Tentokrát skončil třetí mistr světa v polovičním Iromanu Němec Sebastian Kienle, kterého připravuje český trenér Luboš Bílek.

Carfraeová si zopakovala triumf z roku 2010, své vítězství navíc ozdobila novým traťovým rekordem 8:52:14. Z dosavadního maxima Britky Chrissie Wellingtonové starého čtyři roky ubrala téměř dvě minuty. Druhá Britka Rachel Joyceová ztratila na dvaatřicetiletou Australanku přes pět minut. Carfraeová se blýskla především v maratonu, který zvládla za 2:50:35.

Vabroušek, jenž nedávno oslavil 40. narozeniny, startoval mezi elitou na Havaji popatnácté za sebou. Do cíle doběhl v čase 9:22:39 a oproti loňsku si pohoršil o čtyři místa. Jeho maximem je 19. příčka z roku 2002.