Český triatlon na mistrovství Evropy držela Frintová – skončila pátá

Páté místo Venduly Frintové je nejlepším českým výsledkem na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu v nizozemském Weertu. Pětatřicetiletá česká reprezentantka, držitelka stříbra z ME 2011 a bronzu o dva roky později, tak obhájila umístění z loňského šampionátu v Glasgow. Z českých mužů byl nejlepší Jan Čelůstka, který obsadil 25. místo. Tituly získali Brit Alistair Brownlee a jeho krajanka Beth Potterová.

Vendula Frintová
zdroj: Česká triatlonová asociace

Frintová na medaili ztratila minutu a čtyři sekundy. Po plavání přitom byla až šestačtyřicátá, po cyklistice postoupila devatenácté místo. "Ve vodě jsem si vybrala černou chvilku. Bylo to pro mě jedno z nejhorších plavání za poslední dva tři roky," řekla Frintová na svazovém webu.

Zato v běžecké části ale excelovala, měla druhý nejrychlejší čas. "Vzhledem k průběhu závodu musím být s pátým místem spokojená. Je velká škoda plavání, protože dneska to bylo hratelné. I tak jsem ale za umístění ráda, protože z druhého balíku jsem šla s poměrně velkou ztrátou, a přesto jsem si dokázala udržet velmi dobrý standard," dodala.

S bezmála minutovým náskokem zvítězila britská závodnice Potterová, další medaile si rozdělily Sandra Dodetová z Francie a Belgičanka Claire Michelová. Petra Kuříková doběhla na 21. místě a Iveta Fairaislová o deset pozic za ní.

Brit  Brownlee čtvrtým titulem vyrovnal výkon Španěla Javiera Gómeze. Dvojnásobný olympijský vítěz i světový šampion tentokrát porazil o 22 sekund Portugalce Joaa Pereiru.

Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Jan Čelůstka, který obsadil 25. místo. Za Brownleem zaostal o téměř čtyři minuty. Jednatřicetiletý Brit navázal na triumfy z let 2010, 2011 a 2014. K tomu má stříbrnou medaili z roku 2009.

Muži: 1. A. Brownlee (Brit.) 1:35:01, 2. Pereira (Portug.) -22, 3. Geens -55, ...25. Čelůstka -3:51, 48. Volár -11:10, Linduška (všichni ČR) nedokončil.

Junioři: 1. Georgenthum (Fr.) 49:04, ...15. Grebík -1:08, 40. Kříž -3:13, 42. Tlamka (všichni ČR) -3:21.

Ženy: 1. Potterová (Brit.) 1:45:44, 2. Dodetová (Fr.) -58, 3. Michelová (Belg.) -1:11, ...5. Frintová -2:15, 21. Kuříková -4:07, 31. Fairaislová (všechny ČR) -6:02.

Juniorky: 1. Mallozziová (It.) 54:46, ...44. Svobodová -4:13, 49. Švecová (obě ČR) -6:05.