Následuje
Sportovní zprávy

Zemřela wimbledonská vítězka Novotná. Bylo jí 49 let

Český tenis přišel o jednu z nejvýraznějších osobností posledních dekád. Ve věku 49 let zemřela v neděli po těžké nemoci tenistka Jana Novotná. V roce 1998 dokázala vyhrát slavný Wimbledon, na okruhu WTA ovládla celkem 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře. 

Jana Novotná
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Jana byla inspirací pro každého, kdo se s ní znal, na kurtu i mimo něj. Její hvězda bude v historii WTA navždy zářit," řekl šéf ženského okruhu Steve Simon. 

Brněnská rodačka Novotná slavila i triumf ve Fed Cupu. Vedle jednoho grandslamového vavřínu z dvouhry získala dalších dvanáct ve čtyřhře a čtyři ve smíšené čtyřhře. Byla bronzovou olympijskou medailistkou z dvouhry v Atlantě 1996, kde přidala stříbro ve čtyřhře s Helenou Sukovou, s kterou byly druhé i v Soulu 1988.

Předloni ve Wimbledonu říkala, jak hluboce tenis milovala. "Tenis mi dává úplně všechno a i po těch letech mě naplňuje," vyznala se v Londýně bývalá světová dvojka ve dvouhře a jednička v deblu.

Jedna z výměn klasických soubojů Novotná vs. Sanchezová-Vicariová:

Jedna z nejlepších českých tenistek všech dob vyznávala útočný styl servis-volej. S hrou, kterou tolik milovala, začala v osmi letech. V roce 1982 se stala mistryní republiky v kategorii mladších žákyň a o tři roky později už hrála se svou budoucí deblovou partnerkou Sukovou o seniorský titul.

Do světa profesionálního tenisu vstoupila v roce 1987. Cesta na výsluní netrvala dlouho. Již během následujícího roku se probojovala mezi absolutní světovou špičku. Kromě olympijského stříbra ve čtyřhře slavila i premiérový turnajový triumf ve dvouhře.

V singlovém žebříčku byla nejvýš druhá v létě 1997, ve čtyřhře se jedenáctkrát dostala až na vrchol. V roce 1998 na třetí pokus uspěla ve finále Wimbledonu, kariéru ukončila rok poté. Na odměnách vydělala celkem přes 11 milionů dolarů. V roce 2005 byla uvedena do tenisové Síně slávy.

Dlouho žila na Floridě, odkud se před sedmi lety vrátila do Brna. S tenisem se nerozloučila ani poté, co přestala hrát aktivně. Účastnila se různých hráčských exhibic, komentovala tenis pro domácí i zahraniční média a věnovala se rovněž trénování. Mezi její svěřenkyně patřily Francouzka Marion Bartoliová či Barbora Krejčíková.

Jana Novotná

Datum a místo narození: 2. října 1968, Brno

Největší úspěchy:

- dvouhra: vítězka Wimbledonu 1998 a Turnaje mistryň 1997; OH 1996 (Atlanta) - bronz; vítězka 24 turnajů WTA

- čtyřhra: vítězka 76 turnajů WTA včetně 12 grandslamů; OH 1988 (Soul) a 1996 (Atlanta) - stříbro

- ostatní: vítězka Fed Cupu 1988; vítězka čtyř grandslamů ve smíšené čtyřhře

Ocenění: 4x vítězka domácí ankety Zlatý kanár (1994-96, 1998), členka Mezinárodní tenisové síně slávy (od 2005)

Zdroj
ČTK, ČT sport, ČT24

Hlavní zprávy