Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Zemřel trenér Pavel Korda - koučoval daviscupové šampiony i Jana Kodeše

Pod jeho vedením Češi vyhráli Davisův pohár v roce 1980 a Jan Kodeš získal tři grandslamové tituly. Tenisový trenér Pavel Korda zemřel ve věku 84 let. O úmrtí někdejšího trenéra československé reprezentace informoval Český tenisový svaz.

Pavel Korda a Jan Kodeš
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Strýc vítěze Australian Open Petra Kordy trenérsky vedl daviscupový tým v letech 1970 až 1981, zažil s ním 31 vítězství z 42 utkání. V roce 1975 s ním postoupil do finále proti Švédsku (2:3 ve Stockholmu), o pět let později slavnou trofej Ivan Lendl s Tomášem Šmídem v Praze po vítězství 4:1 nad Itálií vyhráli.

Sám reprezentoval v týmové soutěži v letech 1960 až 1962, byl tehdy dvojkou domácího žebříčku za Jiřím Javorským.

Přes sedm let byl Kordovým svěřencem Jan Kodeš, který pod jeho vedením vyhrál dvakrát French Open (1970 a 1971) a v roce 1973 i Wimbledon. "Makal se mnou na kurtě, pomohl mi vylepšit zejména volej a smeč. Hrálo se vždy v tempu, takže měl velkou zásluhu i na mé dobré fyzické kondici," řekl Kodeš kdysi v revue štvanického klubu I. ČLTK, kde Korda působil od roku 1952.

Rodák z Pardubic ve vzpomínkách v legraci říkal, že v tenisu propásl jenom peníze. "Jinak nic," říkával Korda, který mimo jiné vedl i někdejší světovou jedenáctku Reginu Maršíkovou, jedenáct let působil také v Lucembursku.

V rozhovoru pro deník Sport před čtyřmi lety Korda přitakal, že existuje česká tenisová škola. "Jsme nesmírně šikovný národ a zaplať pánbůh, že nám to v tenisu zůstalo. Snad jsem k tomu taky trochu pomohl." 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy