Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Maky nebere tenis jako práci, žije jím. Že vyhraje Wimbledon? Nelidské, říká manžel Vondroušové

Markétu Vondroušovou čeká po zisku titulu ve Wimbledonu záplava společenských a jiných povinností. Jako introvertka to nebude mít vůbec jednoduché. Podle jejího manžela to ale už díky zkušenostem zvládne dobře. Minulý rok byl její tenisový osud krajně nejistý. Titul proto Štěpán Šimek označil za "nelidský".

Markéta Vondroušová v objetí s nejbližšími po vítězství ve Wimbledonu
zdroj: Reuters

"Mám samozřejmě obrovskou radost, ale hlavně jsem v šoku. I když má Maky výbornou sezonu, nikdo to nečekal. Některé turnaje se povedly, jiné méně. Hlavně na ní ale pozoruju obrovský posun v hlavě. V té se hrozně zlepšila. Vždy čekám, že bude hrát dobře, ale že vyhraje Wimbledon, to jsem nečekal," uvedl Šimek, který pracuje jako projektový manažer IT firmy, jež vyvíjí informační systémy pro letiště a nádraží.

Do Londýna dorazil až na sobotní finále, do té doby Vondroušová na jeho adresu žertovala, že musí hlídat doma kočku Frankie. Tenistku však podporoval na dálku, včetně čtvrtfinále s Američankou Jessicou Pegulaovou, kdy spolu komunikovali při přerušení rozhodujícího třetího setu.

"Nebylo to tak horké. Maky sice anglicky na tiskovce říkala, že jsme spolu mluvili po telefonu, ale jen jsme si psali. Nebylo to tak, že bych jí dal nějakou světobornou radu. Spíš si u mě mohla postěžovat," líčil Šimek. "Vychrlila na mě vše, co je špatně, tak jsem jí napsal: 'Jasně, ale myslím, že hraješ dobrý zápas a ještě není prohraný. Soupeřka ti taky může pomoct, protože už jde o hodně'," dodal.

Tenis – práce, zábava, život

Před finále s Tunisankou Uns Džábirovou už Vondroušové nic neříkal. Chtěl, aby nebyla ve stresu a hru si užívala. "To je u ní nejdůležitější. Když jde na kurt a uvědomuje si, že tenis není práce, ale i zábava, hraje nejlépe. Tohle nastavení je v těžších chvílích složité udržet. Teď to ale zvládla," podotkl Šimek.

Manželé jsou od loňského roku, znají se však spoustu let. I proto vidí Šimek u tenistky posun. "Maky je oproti ostatním hráčkám specifická v tom, že nebere tenis jako práci. Ona jím žije. Na turnaji třeba odehraje dva zápasy za den a na hotelu si pak pustí tenis. Dívá se na zápasy ostatních a baví ji to. Možná je to špatně, ale zároveň je vidět, jak sportem žije," řekl Šimek.

Vedle svatby řešila vloni Vondroušová rekonvalescenci po operaci zraněného zápěstí. I z tohoto důvodu je titul ve Wimbledonu pro Šimka výjimečný.

"Nevědělo se, jak bude hrát a jestli se někdy plnohodnotně vrátí. Že za rok vyhraje Wimbledon, je nelidské a pro mě úplně nepochopitelné," uvedl. V těžkých chvílích byl manželce oporou. "V jednu chvíli nikdo moc nevěděl, co dál a jestli s tím jde vůbec něco dělat. Byly to hodně černé okamžiky a ve vzduchu visela otázka, zda bude moci ještě hrát. O to je tenhle titul cennější," doplnil Šimek.

Prezident svazu Ivo Kaderka o systému českého tenisu i nadpozemských pocitech:

"Český tenis je absolutně dominantní v ženském tenise. A není to dominance jen v současné době, ale v historii. Celý svět se klaní."

"Když se i princezna (Kate) jde zeptat, na jakých principech je postavený ten systém, to je nadpozemský pocit a obrovský pocit zadostiučinění, který máte."

"Všichni experti po celém světě říkají, že v České republice je nejlepší a nejdokonalejší systém celoplošné podpory mládežnického a juniorského tenisu."

"Při té obrovské síle, kterou máme, se může stát, že všech pět Češek, které jsou teď v pětadvacítce, bude v závěrečných kolech. Ale také se může stát, že nepostoupí žádná. Musí k tomu mít i štěstí, být zdravá a cítit se i v hlavě v pohodě."

Klidná povaha vs. extrémní zájem

V jeho očích je Vondroušová cílevědomá, ale zároveň flegmatická. Pozornost nevyhledává, má ráda svůj klid. "Někdo rád chodí na večírky, slaví a pořád něco zapíjí s hromadou kamarádů. Maky je spíš klidnější. Raději si doma pustí seriál a tak si odpočine víc než třeba s alkoholem. Je v tomhle ohledu relativně klidný člověk, až introvert," popsal čerstvou wimbledonskou šampionku Šimek.

Zároveň ví, že nyní bude o Vondroušovou zájem. "Začalo to už od čtvrtfinále a po semifinále to byl úplný extrém. I já jsem byl ze všeho shonu úplně hotový. Přichází ohromné množství zpráv, ozývají se sponzoři s nabídkami, tlak sílí a do toho chce být člověk ready na zápas," popsal Šimek. Před finále se též řešily příjezdy a lístky pro další členy rodiny a týmu. "Byl to strašný hukot. O to víc nechápu, jak zvládla finále, protože já byl v pátek večer úplně vyždímaný," usmál se.

Co se týče zájmu, může už Vondroušová čerpat zkušenosti z minulosti. "Velká výhoda je, že už zažila finále Roland Garros i olympiády. I když tohle asi je ještě o něco víc. Uvidíme. Budu se jí snažit co nejvíc ulehčit a pomoci, aby jí všechen zájem tenis neznechutil," dodal Šimek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články