Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Kodeš: Teď je ideální čas, kdy by mohl Berdych celý turnaj vyhrát

Londýn – Podle Jana Kodeše bude určující pro výsledek souboje mezi Tomášem Berdychem a Novakem Djokovičem zejména výkon českého tenisty. Wimbledonský šampion z roku 1973 je přesvědčen, že pokud si Berdych udrží servis a odhodlání ukončovat výměny, tak má proti bývalé světové jedničce šanci uspět.

Tomáš Berdych
zdroj: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

"Těžko se dá odhadnout, jak to dopadne. Bude víc záležet na výkonu Berdycha, než na výkonu Djokoviče. Šance je ale vždycky," řekl Kodeš v Londýně. Ve Wimbledonu byl jednasedmdesátiletý Kodeš poprvé v roce 1964 jako junior a od té doby nechyběl ani jednou. Nyní stihl v Londýně malou autogramiádu své knihy v Tenisové galerii ve Wimbledon Parku, poté si naplánoval návštěvu wimbledonského muzea se známými i sledování zápasů.

Berdycha viděl při výhrách nad Španělem Davidem Ferrerem a osmým nasazeným Dominicem Thiemem z Rakouska. "Proti Thiemovi hrál dobře. Připadá mi, že nedělá takové zbytečné chyby. Využívá své zbraně a nedává tolik zadarmo. Mám dojem, že je tady letos každopádně sebevědomější ve hře," všiml si.

Od Kodešovy výhry ve Wimbledonu uběhlo již 44 let a sám by rád viděl nástupce. Třeba letos Berdycha. "Teď je takový ideální čas, kdy by to mohl vyhrát. Myslím celý turnaj. Bylo by to dobré. Už je na čase, ale nechci ho nějak...," uvedl. Kodeš. Slovo "tlačit" už nedodal, protože ví, jak jsou tenisté neradi do něčeho nuceni.

Trojnásobný grandslamový vítěz si myslí, že by Berdycha nemusela svazovat špatná bilance s bývalou světovou jedničkou. S Djokovičem má negativní bilanci 2:25 a prohrál dvanáctkrát v řadě. "To není rozhodující. O tom to není. Je to o tom, jak si hráč věří ve své hře. Když si Berdych bude věřit, že hraje dobře, tak je jedno, s kým hraje. Když bude hrát dobře, šanci má," zopakoval Kodeš.

Přiznal ale, že přece jen favorizuje trojnásobného vítěze Wimbledonu. "Kdybych měl vsadit peníze, tak na Djokoviče," řekl Kodeš, ale jedním dechem dodal: "Zase si nemyslím, že to je tak jasné, jak ukazuje vzájemná bilance."

Djokovič patří k nejlépe returnujícím hráčům, proto bude důležité Berdychovo podání. "Na servisu jeho hra stojí. Potřebuje dobře servírovat a dávat hodně prvních servisů do kurtu. Když ne, tak ho Djokovič z returnu požene. Hned bude v defenzivě a bude se bránit. Musí dobře servírovat," zdůraznil Kodeš.

Jednatřicetiletý Berdych bude potřebovat rovněž odvahu. Hrát s Djokovičem dlouhé výměny od základní čáry by mu nepomohlo. "V nich by Djokovič pravděpodobně dominoval, protože je v tom mistr," konstatoval Kodeš. "Otázka je, jestli Tomáš nezvolí taktiku trošku hurá systém, jít na síť a výměny rozhodovat."

Kodeš má dojem, že Djokovič už není rozladěný jako v Paříži. Do Wimbledonu přijel soustředěný. "Je změněný. Působí sympatičtějším dojmem a hraje s větší chutí. I on si myslí, že Tomáš je pro něj ve čtvrtfinále přijatelný soupeř," řekl Kodeš.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy