Karolína Plíšková opět nepřešla přes druhé kolo Wimbledonu, dál jde z Čechů jen Berdych

Londýn - Wimbledonské prokletí Karolíny Plíškové trvá dál. Ani tentokrát se nepodařilo nejvýše nasazené české tenistce postoupit do třetího kola londýnského grandslamu, když světovou trojku vyřadila Slovenka Magdaléna Rybáriková po setech 6:3, 5:7 a 2:6. Z turnaje vypadli také Adam Pavlásek, Denisa Allertová i Lucie Šafářová. Tomáš Berdych je tak jediným českým zástupcem, který slaví postup po vítězství nad Ryanem Harrisonem 6:4, 6:3, 6:7 a 6:3.

Tomáš Berdych
zdroj: Reuters autor: ANDREW COULDRIDGE

Adam Pavlásek nedokázal potrápit Srba Novaka Djokoviče a s trojnásobným vítězem londýnského grandslamu prohrál jasně 2:6, 2:6 a 1:6. Skončila také Denisa Allertová po prohře s Chorvatkou Petrou Martičovou 1:6 a 4:6. Lucie Šafářová zase nezvládla dobře rozehraný zápas s Američankou Shelby Rogersovou a prohrála 7:6, 4:6 a 3:6.

Plíšková znovu vypadla ve druhém kole, přesto může být světovou jedničkou

Přes brzké vyřazení se Plíšková může stát první českou světovou jedničkou. Pokud loňská finalistka Němka Angelique Kerberová vypadne před finále a Rumunka Simona Halepová nedojde do semifinále, posune se Plíšková do čela žebříčku WTA.

Minulý týden sice Plíšková triumfovala na trávě v Eastbourne, ve Wimbledonu se jí ale dlouhodobě nedaří. V Londýně vypadla popáté ve druhém kole a při své premiéře v roce 2012 skončila již v prvním kole.

Plíšková před zápasem říkala, že Rybáriková je na druhé kolo nejtěžší možný los, dlouho se ale zdálo, že kráčí za postupem. První set získala 6:3 a ve druhém se jí povedl brejk na 3:2. Slovenka, která se vrací po dvou operacích, hraje letos na trávě skvěle, což potvrdila. České hráčce se vyrovnala razancí a do hry se dostala brejkem na 3:3.

Podruhé Plíšková prohrála servis v desáté hře, v které za stavu 30:15 poslala dvě smeče po sobě do autu. Po další chybě druhý set ztratila. Na Plíškovou se přišel podívat i slavný Australan Rod Laver a viděl, jak na začátku nevyužila brejkbol na 2:1 a vzápětí sama přišla o podání. Sice získala brejk zpět na 2:3 a o pauze si četla rady z "taháku", ale ve zbytku utkání proti lepšící se a odhodlaněji hrající Rybárikové už game nezískala.

Šafářová mohla po úspěšném tie-breaku první sady rozhodnout zápas ve druhém setu. Vedení 3:1 ale neudržela a rozhodující sada už byla záležitostí Rogersové. Pro českou tenistku je to nejhorší výsledek ve Wimbledonu od roku 2013, kdy rovněž vypadla ve druhém kole. O rok později byla v semifinále a v letech 2015 a 2016 v osmifinále.

Berdych jako jediný z Čechů postoupil, Pavlásek nekladl Djokovičovi větší odpor

Loňský semifinalista Berdych se v utkání s Harrisonem mohl opřít o servis a nastřílel 19 es. Jedenáctý nasazený hráč měl šanci duel ukončit už ve třetím setu, ale nejprve ztratil vedení 5:3 a ve zkrácené hře za stavu 8:7 nevyužil při Američanově podání mečbol. "Na konci třetího setu jsem si vybral jediný slabší game. Jinak si myslím, že to bylo dobré utkání a zvládl jsem to od začátku do konce dobře," řekl.

Příštím soupeřem českého tenisty bude Španěl David Ferrer, s kterým má bilanci 7:8. Jediný dosavadní vzájemný duel na trávě před jedenácti lety ve Stuttgartu prohrál. "Travař to ale není. Hru má nepříjemnou, ale zatím neměl pořádný test. Porazil Gasqueta, ale ten se v šatně chudák ani nemohl pořádně posadit a pak odehrál tři gamy. Známe se, těším se a mohlo by to být dobré," řek Berdych.

Pavlásek, až 136. hráč světa, nedokázal odolávat hře bývalé světové jedničky. Chorvat udal tón brejkem v první hře a Pavlásek pak o podání přišel ještě šestkrát. Předvedl pár hezkých úderů, ale Djokovič se nemusel cítit ohrožen.

"Byla to pro něj velká šance a určitě umí zahrát lépe než dneska. Já brzy získal rytmus, herní pohodu a odehrál dobrý zápas," řekl Djokovič. Jediný brejkbol měl Pavlásek ve třetím setu za stavu 1:2 a fanoušci na dvorci číslo jedna byli rádi, že má favorit trošku problém. Djokovič si ale poradil dobrým servisem, po kterém skončil return českého mladíka daleko za základní čarou.

Utkání v dalším horkém dni v Londýně trvalo jen hodinu a 33 minut. Pavlásek zápas při druhém mečbolu soupeře ukončil dvojchybou. "Chtěl jsem hrát trošku vyrovnaněji, ale dal mi na frak. Byla to škola hrou. Dobrá zkušenost a motivace, abych se s ním potkal znovu a předvedl rozhodně lepší výkon," řekl Pavlásek.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně:

Muži: Dvouhra - 2. kolo: Berdych (11-ČR) - Harrison (USA) 6:4, 6:3, 6:7 (8:10), 6:3, Djokovič (2-Srb.) - Pavlásek (ČR) 6:2, 6:2, 6:1, Dimitrov (13-Bulh.) - Baghdatis (Kypr) 6:3, 6:2, 6:1, Ferrer (Šp.) - Darcis (Belg.) 3:0 skreč., Thiem (8-Rak.) - Simon (Fr.) 5:7, 6:4, 6:2, 6:4, Monfils (15-Fr.) - Edmund (Brit.) 7:6 (7:1), 6:4, 6:4, Sela (Izr.) - Isner (23-USA) 6:7 (5:7), 7:6 (7:5), 5:7, 7:6 (7:5), 6:3, M. Zverev (27-Něm.) - Kukuškin (Kaz.) 6:1, 6:2, 2:6, 3:6, 6:4, Gulbis (Lot.) - Del Potro (29-Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (7:3), Mannarino (Fr.) - Sugita (Jap.) 6:1, 5:7, 4:6, 7:6 (7:2), 6:2.

Čtyřhra - 1. kolo: J. Murray, Soares (3-Brit./Braz.) - Jebavý, Veselý (ČR) 7:6 (9:7), 6:2, 6:4.

Ženy: Dvouhra - 2. kolo: Rybáriková (SR) - Karolína Plíšková (3-ČR) 3:6, 7:5, 6:2, Kuzněcovová (7-Rus.) - Makarovová (Rus.) 6:0, 7:5, Vandewegheová (24-USA) - Mariaová (Něm.) 6:4, 6:2, Hercogová (Slovin.) - Lepchenková (USA) 6:7 (2:7), 6:2, 6:2, Curenková (Ukr.) - Golubicová (Švýc.) 6:1, 2:6, 6:3, Martičová (Chorv.) - Allertová (ČR) 6:1, 6:4, A. Radwaňská (9-Pol.) - McHaleová (USA) 5:7, 7:6 (9:7), 6:3, Riskeová (USA) - Mladenovicová (12-Fr.) 2:6, 6:4, 6:4, Muguruzaová (14-Šp.) - Wickmayerová (Belg.) 6:2, 6:4, Dijasová (Kaz.) - Arina Rodionovová (Austr.) 6:4, 7:6 (7:4), Cirsteaová (Rum.) - Matteková-Sandsová (USA) 4:6, 7:6 (7:4) skreč.

Čtyřhra - 1. kolo: Hlaváčková, Babosová (4-ČR/Maď.) - Boulterová, Swanová (Brit.) 6:2, 7:5.