Následuje
IJF World Tour 2020 Německo

Karolína Plíšková je po prohře Halepové novou světovou jedničkou

Londýn – Karolína Plíšková se po skončení Wimbledonu stane první českou světovou jedničkou žebříčku WTA. Na první místo v ženské dvouhře jí pomohla čtvrtfinálová porážka Rumunky Simony Halepové v utkání proti Britce Johanně Kontaové 7:6, 6:7 a 4:6 a na čele tak vystřídá Němku Angelique Kerberovou.

Karolína Plíšková
zdroj: Reuters autor: MATTHEW CHILDS

Pětadvacetiletá Plíšková sice vypadla ve Wimbledonu už ve druhém kole, ale na kontě bude mít v novém vydání žebříčku dvouhry 6855 bodů. Kerberová neobhájila body za loňské finále a s 5957 body se propadne. Halepová bude mít díky účasti ve čtvrtfinále 6670 bodů a zůstane druhá.

"Jsem nesmírně šťastná, splnil se mi sen. Být světovou jedničkou je pro mě obrovská zodpovědnost. Cítím velké odhodlání, budu dál tvrdě trénovat a chci ukázat, že si tenhle status právem zasloužím," uvedla Plíšková.

"Bylo by hezké se tam dostat," prohlásila před startem Wimbledonu. Raději by ale získala grandslamový titul, který jí chybí. "Nechci to dávat (první místo světa) na stejnou úroveň jako grandslam, ale je to pro mě hned za ním," konstatovala loňská finalistka US Open. "Radši bych si to samozřejmě uhrála než tohle," řekla po vyřazení ve druhém kole po prohře se Slovenkou Magdalénou Rybárikovou.

Karolína Plíšková se posune do čela světového žebříčku

Kodeš: Plíšková má nejvyrovnanější výsledky, zaslouží si to

Světovými jedničkami byli z českých tenistů dosud jen Ivan Lendl a Martina Navrátilová, ale té se to povedlo už v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975. O československé občanství přišla a získala ho zpět až o 33 let později.

"Samozřejmě je to hezké. Hraje celý rok vyrovnaně, asi má z těch holek nejvyrovnanější výsledky, tak si to zaslouží," řekl wimbledonský šampion Jan Kodeš. "Teď bude o to těžší to obhájit a udržet," dodal. Ve čtyřhře se z Češek na první místo žebříčku dostala trojice Helena Suková, Jana Novotná a Květa Peschkeová.

Plíšková je od vzniku žebříčku WTA v roce 1975 třiadvacátou jedničkou a šestou, která v době, kdy usedla na trůn, neměla grandslamový titul. Před ní byly v podobné roli Dánka Caroline Wozniacká, Ruska Dinara Safinová, Srbka Jelena Jankovičová, Francouzka Amélie Mauresmová a Belgičanka Kim Clijstersová. Jen Mauresmová a Clijstersová grandslamový vavřín později získaly.

"Být jedničkou je nejvyšší vyznamenání v našem sportu. Karolína je příkladnou sportovkyní na kurtu i mimo něj a tenhle fantastický moment kariéry si zaslouží," řekl šéf WTA Steve Simon.

Halepová: Věřím, že přijdou další šance

Halepovou dělily od výhry a postu jedničky dva míčky. V tie-breaku druhého setu vedla 5:4 a měla dva servisy, ale situaci nezvládla. Začala hrát příliš opatrně, Britka naopak odvážně, a Rumunka tak ztratila čtyři body v řadě a tím i druhou sadu.

Ve třetím setu přišla Halepová o servis v páté hře a sama nedokázala prorazit výborné podání Kontaové. Dcera maďarských rodičů, která se narodila v Austrálii, je první britskou semifinalistkou Wimbledonu po Virginii Wadeové (v roce 1978).

"Byla jsem blízko, ale nijak mě to nepoznamená, protože věřím, že mám před sebou ještě hodně let a přijdou další šance. Chtěla bych být první," řekla Halepová a Plíškovou ocenila: "Hraje výborně, letos už získala pár titulů a myslím, že si to zaslouží. Má jeden z nejrychlejších servisů. Takže, bravo! Musí být šťastná."

Výsledky tenisového Wimbledonu:

Ženy: Dvouhra - čtvrtfinále: Kontaová (6-Brit.) - Halepová (2-Rum.) 6:7 (2:7), 7:6 (7:5), 6:4.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy