Následuje
MS 2020 Norsko

Jak na Federera? Být co nejvíc agresivní a věřit si, říká Berdychův kouč Štěpánek

Londýn – Trenér Tomáše Berdycha Martin Štěpánek vrátil českému tenistovi radost z tenisu a víru ve vlastní síly. Výsledkem je po nepovedeném půlroce letošní sezony semifinálová účast ve Wimbledonu a boj o titul na dosah. V cestě však stojí Roger Federer, bez nadsázky král travnatého grandslamu, který v Londýně letos neprohrál ani set.

Tomáš Berdych
zdroj: REUTERS autor: Tony O\'Brien

Na tréninku hrál kouč Štěpánek jako většinou předtím sám s Berdychem. "Výborné podání," houkl několikrát přes síť po ráně svého svěřence. Servis je Berdychovou výsadou v turnaji a proti Federerovi bude znovu základním kamenem.

Po hodinovém tréninku si spolu plácli u sítě a v dobrém rozpoložení zamířili do šatny. Odpoledne si připraví plán, i když základ je daný. "Není na tom nic složitého, tedy v teoretické rovině. Je třeba být co nejvíc agresivní a věřit si. Jakmile začnete mít trošku pochyby, dostanete se do válce a už se z toho nedá jít ven. I když se Tomášovi něco nepovede, musí věřit v plán, co bude dělat. To je klíč," řekl Štěpánek.

Sedminásobný vítěz Wimbledonu Federer neprohrál v turnaji ani set. Soupeře doslova ničí a ve čtvrtfinále s Kanaďanem Milosem Raonicem jeho výkon působil až exhibičně. "Je v obrovské pohodě, jako kdyby omládl o deset let," řekl Štěpánek.

Bývalý první hráč světa Federer hraje aktivně, diktuje tempo výměn a soupeře nenechá vydechnout. Berdych zkusí jeho aktivitu narušit. "Když soupeři nabouráte jeho klid, začne každý hráč pochybovat. Otázka je, jestli se tam dostane, ale Tomáš zbraně má a bude se snažit, aby tohle trošku malinko zboural," uvedl Štěpánek.

Hráči světové špičky se znají a dobře vědí, že úspěch bude slavit ten, který první převezme taktovku. "Tihle borci, když hrají mezi sebou, tak první, co je, že se snaží tomu druhému sebrat hračky, jak se říká," glosoval Štěpánek. "Tomáš by na to měl být připravený. Záleží, kdo to chytne dřív za správný konec," řekl kouč.

Berdych přijel do Wimbledonu po nevydařené první části sezony. Zmizel poněkud ze světel ramp a zdá se, že mu to pomohlo. "Může se soustředit na svůj tenis a dělá to dobře. Je zkušený a teď toho právě využívá," mínil trenér.

Štěpánek je s Berdychem teprve pár týdnů a je rád, že se jednatřicetiletý hráč za krátkou dobu změnil. "Nebyl na tom úplně dobře psychicky a teďka vidím, že ho tenis zase baví. Oči má jak malý kluk, vidí balon takhle veliký a hrozně chce," dodal Štěpánek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy