Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal po našem

Berdych grandslamový titul opět nezíská, Murraymu podlehl ve třech setech

Londýn – Tomáš Berdych podlehl Andymu Murraymu třikrát 3:6 a na své druhé wimbledonské finále v kariéře nedosáhl. Světová dvojka se utká o titul s Kanaďanem Milosem Raonicem. Třicetiletý Berdych v semifinále turnaje velké čtyřky prohrál popáté v kariéře a již potřetí ho v něm zastavil Murray. Jediným českým vítězem Wimbledonu tak dál zůstává Jan Kodeš. Grandslamový titul z českých mužů naposledy získal Petr Korda před 18 lety na Australian Open. Zápas jsme sledovali prostřednictvím podrobné textové on-line reportáže.

Tomáš Berdych
zdroj: Reuters

"Měl jsem pár příležitostí, ale bohužel jsem je nedokázal využít. Každopádně Andy hrál opravdu dobře. Skvěle se bránil a nedělal chyby. Zasloužil si vyhrát," řekl Berdych. Mísila se v něm radost z postupu do semifinále a zklamání z vyřazení. "Jsem trochu naštvaný z porážky, ale jinak jsem si tady vedl dobře. Poslední dva týdny mi ukázaly, že jdu správným směrem. To je do druhé poloviny sezony povzbuzující," řekl. Ve světovém žebříčku by se měl díky účasti v semifinále posunout na osmé místo.

"Na trávě je to nebezpečný hráč. Má tvrdý servis i údery odzadu a nemá co ztratit. Je devátý na světě a už tady byl ve finále. Proč ne?" říkal před zápasem trojnásobný wimbledonský šampion Němec Boris Becker o Berdychových šancích.

Český hráč ale naplnil tuto představu jen místy. Diváci se po pětisetové výhře Raonice nad Švýcarem Rogerem Federerem ještě občerstvovali a Berdych začal na příjmu. Zkoušel vymetat rohy, ale teprve se zastřeloval. Po Murrayho výborné obraně a dvojchybě ztratil servis a prohrával 0:2. Pak ukázal, co může fungovat. Hrál nátlakově, posílal tvrdé míče z forhendu i bekhendu po lajnách, což se vyplatilo a ve třetím gamu získal brejk zpět.

Klidná skotská síla

Berdych se dál snažil o agresivní pojetí, ale přibývalo chyb. V osmé hře ho navíc zradil první servis. Povzbuzení z tribun "Tome, pojď!" nepomohlo a po autu z forhendu ztratil podruhé v utkání podání a poté po esu britského tenisty i set. Diváci zabouřili, ale jinak dál sledovali průběh spíš v poklidu, jakoby si vědomi převahy svého hrdiny.

V páté hře druhého setu Berdych odvrátil dva brejkboly a vzápětí mohl jít do trháku. Při výhodě zahrál těžký forhend do sítě a zaklonil zklamáním hlavu. Jinak se trápil na podání, netrefoval první a po druhém získal ve druhé sadě jen jedenáct procent výměn. "To je jedna z jeho obrovských zbraní, že se snaží atakovat druhý servis," řekl Berdych. Při utkání na to myslel. "Snažil jsem se nejít s rychlostí druhých servisů dolů, aby nebyly jednoduché. Důležité je ale mít víc prvních servisů, abych nemusel přemýšlet nad tím, jak najednou líp a víc vyhrávat druhý," řekl. Brit z toho těžil, i proto Berdych od stavu 3:3 dvakrát ztratil podání.

Vedení 2:0 na sety Murraymu zvedlo ještě více už tak vysoké sebevědomí. Po kurtu doslova létal a Berdych nemohl najít účinnou protihru. Wimbledonský šampion z roku 2013 tradičně střídal tempo hry, dokázal míč čopovat, tvrdě poslat k lajně, ale i zkrátit za síť a hrát ven z dvorce. Při jedné výměně naopak doběhl "kraťas" a Berdycha přesně přeloboval.

Třetí sadu rozhodla ztráta podání českého hráče ve čtvrtém gamu. Sice už víckrát podání neztratil, ale při soupeřově servisu se k brejkbolu nedostal. Při prvním mečbolu Berdych pod tlakem nevrátil míč přes síť a prohrál za necelé dvě hodiny.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články