Následuje
ODM 2020: Alpské lyžování

Věřím ve vlastní síly, říká Štěpánek

Washington – Tenista Radek Štěpánek znovu dokazuje, že je bojovníkem k pohledání, kterého hned tak něco nezlomí. Po loňských zdravotních trablech je znovu ve formě a nic na tom nemění jeho věk. Ve dvaatřiceti letech je nejstarším hráčem světové stovky a od neděle po titulu na betonu ve Washingtonu i nejstarším hráčem, který vyhrál turnaj okruhu ATP za uplynulé tři sezony.

"Jsme jako víno, čím jsme starší, tím jsme lepší. Věk není důležitý, záleží na tom, jak se cítíte," usmíval se Štěpánek po finálové výhře nad Gaelem Monfilsem na tiskové konferenci a vážně doplnil: "Tahle výhra je pro mě velkou satisfakcí."

Ve Washingtonu se Štěpánek stal druhým nejstarším vítězem po Jimmym Connorsovi, který zde vyhrál v 35 letech v roce 1988. Na ATP vyhrál starší hráč než Štěpánek naposledy v roce 2008, kdy Fabrice Santoro ovládl Newport.

Z titulu se Štěpánek radoval po dvouapůlleté pauze a přidal do sbírky pátý titul ve dvouhře. "Je skvělý pocit, že jsem schopen hrát na takové úrovni a měřit se s nejlepšími," řekl karvinský rodák. "Dokud moje tělo vydrží, chci na téhle úrovni vydržet dlouho. Je to složité, protože se nelze vzepřít matce přírodě a s věkem zpomalujete, ale tvrdou prací za uplynulých mnoho let se mi to daří," konstatoval tenista.

Radek Štěpánek ve Washingtonu:

"Chtěl jsem zápas kontrolovat a být, jak bych to řekl, šéfem kurtu. Náběhy k síti byly součástí zápasového plánu a snažil jsem se co nejméně kazit returny, abych mohl útočit. Chtěl jsem být agresivní od začátku do konce."

Věk se projevuje především na častějších zraněních. V minulém roce Štěpánek hlavně kvůli mononukleóze a únavovému syndromu vynechal skoro půlku roku. V žebříčku proto klesl na 62. místo. Letos zase nehrál měsíc a půl a předělával techniku servisu, aby ulehčil bolavému kolenu. Triumfem ve Washingtonu se ale přiblížil svému snu vrátit se k desítce a posunul se v pořadí dvouhry z 54. na 27. místo.

"Věřím ve vlastní síly, proto se vždy dokážu zvednout a tvrdě trénovat. A pro takovéhle chvíle to člověk dělá. Vyhrát je totiž nádherný pocit," líčil Štěpánek a doufal, že mu titul dodá dostatek sebevědomí do zbytku amerického léta. Už v úterý by měl hrát na turnaji v Montrealu proti Felicianu Lópezovi ze Španělska.

Triumf ve Washingtonu označil Štěpánek za svůj největší úspěch. "Přišel v závěrečné fázi mé kariéry, a proto hodně znamená. Vím, že na takové výsledky mám," řekl tenista, před pěti lety osmý na světě, který výhrou nad světovou sedmičkou Monfilsem ukončil osmizápasovou šňůru porážek s hráči elitní desítky.

V duelu s Monfilsem se český daviscupový reprezentant snažil hrát agresivně. Využíval svých schopností a hrál variabilně. Dokázal vyhrát výměny od základní čáry a tradičně si pomáhal výpady k síti. Při volejích se pak téměř nemýlil.

Štěpánek se díky titulu z Washingtonu posunul ve světovém žebříčku na 27. příčku. Tomáš Berdych je devátý, Petra Kvitová sedmá.

Štěpánek s titulem
zdroj: ČTK/AP
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy