Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bojové sporty

Del Potro ukončil v osmifinále Roddickovu kariéru

New York - Pokaženým forhendovým úderem skončila po třinácti letech kariéra tenisty Andyho Roddicka, poslední mužské americké světové jedničky a vítěze grandslamového turnaje. Třicetiletý rodák z Omahy prohrál ve svém závěrečném duelu v osmifinále US Open s Argentincem Juanem Martínem del Potrem 7:6, 6:7, 2:6 a 4:6.

Juan Maria Del Potro
zdroj: ISIFA

Roddick minulý týden oznámil, že newyorský grandslam, který vyhrál v roce 2003, bude jeho posledním turnajem v kariéře. Po tomto překvapivém ohlášení porazil ještě Australana Bernarda Tomice a Itala Fabia Fogniniho, vítěz US Open 2009 Del Potro byl už ale nad jeho síly.

"Poprvé v kariéře nevím, co říct," uvedl Roddick v emotivním rozhovoru na kurtu, při němž místy marně zadržoval slzy. "Od malička jsem jezdil na tenhle turnaj a byl jsem šťastný, že můžu sedět tam, kde teď vy, a sledovat všechny velké šampiony přicházet a odcházet. A miloval jsem každou minutu z toho," řekl.

Roddicka vyprovázely ovace vestoje zaplněného kurtu Arthura Ashe, přičemž k aplaudujícím dvěma desítkám tisíc fanoušků se připojil i vítězný Del Potro. "Když se nám nedaří, tak nás to něco stojí. Když se nám daří, dostáváme skvělé věci. Teď nešlo o body, šeky nebo něco podobného. Tento týden jsem se cítil, jako kdyby mi bylo znovu 12 let a hrál jsem někde v parku. Bylo to mimořádně nevinné. Byla to zábava, užíval jsem si to," komentoval své závěrečné dny v roli profesionálního tenisty.

Když v předposledním gamu servíroval, tušil, že se blíží konec, a bojoval se slzami. Jeho manželka Brooklyn Deckerová si je utírala prstem pod slunečními brýlemi. "Posledních pět gamů bylo hodně těžkých. Když mě brejknul, ani jsem se raději nedíval do své lóže," přiznal Američan.

Andy Roddick: "Byla to cesta plná mnoha vzestupů, mnoha pádů a mnoha skvělých momentů. Oceňoval jsem vaši podporu během těch let. Vím, že jste to se mnou neměli vždycky jednoduché. Snad se sem jednou vrátím a zase se s vámi všemi uvidím."

Roddick ukončil kariéru s bilancí 612:213, což představuje vítězné procento zápasů 74,2. Získal 32 turnajových titulů, dovedl Spojené státy k zisku Davis Cupu v roce 2007 a na přelomu let 2003 a 2004 byl třináct týdnů světovou jedničkou.

Jeho kariéru, během níž ještě čtyřikrát marně bojoval proti Rogeru Federerovi ve finále granslamových turnajů, zkrátily zdravotní problémy. Roddick měl potíže především s ramenem, kvůli nimž se už nebyl schopen udržet v absolutní světové špičce. Po devíti letech vypadl z top ten a letos v březnu se ocitl na 34. místě žebříčku, což byla jeho nejnižší pozice od roku 2001.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy