Následuje
Panorama

Týden plný překvapení, říká Šafařík

Bělehrad - Bezesporu ve složité roli se ocitl zaskakující kapitán českého týmu Vladimír Šafařík. Novou roli po onemocnění Jaroslava Navrátila přijal i díky přání tenistů. "Je to pro mě týden plný překvapení. Nebýt vysloveného přání hráčů a kdybych neměl podporu lidí kolem sebe ve firmě, asi bych do toho nešel," říká Šafařík.

Vladimír Šafařík
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Devětačtyřicetiletý Šafařík se dlouho rozmýšlel, jestli má post kapitána přijmout. Současný ředitel společnosti Česká sportovní se roky stará o přípravu zápasů Fed Cupu a Davis Cupu a věděl, že jde do rizika. "Co děláme, děláme dobře a najednou se posadíte do pozice, kterou jste nikdy nedělali. Během pár hodin se můžete dostat do situace, kdy můžete litovat, že jste to rozhodnutí vůbec udělal. Ale vážím si toho, že to vyšlo z kluků."

Vladimír Šafařík:

"Bude spousta kritiků, že jsem netrénoval žádného hráče, tak proč zrovna já. Kluky dobře znám, vím, co chtějí a potřebují. Jsou sebekoučovatelní a jsou profesionálové, kteří vědí, jak se přesně zachovat. Spíš to bude podpora psychická, povzbuzení a budu se snažit je tam chránit."

Host Sportovních zpráv: Daviscupový kapitán Vladimír Šafařík

Berdych s Šafaříkem souhlasili, že kapitán především musí umět s hráčem komunikovat a zvládat vyhecované situace v očekávaném bouřlivém prostředí. "To bude důležitější, než aby na lavičce přicházel s odbornými závěry," řekl sedmý hráč světa. A Šafařík se na vyhrocené situace či dohadování s rozhodčím i těší. "Budu i ostřejší. Doufám, že se udržím a neztropím nějaký skandál," usmál se. Na lavičce chce na jedné straně dodržovat zajeté rituály tenistů. "Protože vím, že se to dělalo dobře a výsledky tomu odpovídají," řekl Šafařík.

Šafařík je připraven udělat složitá rozhodnutí. Nejdůležitější bude hned nominace na páteční dvouhry. Berdych je jasnou jedničkou, ale pak přicházejí do úvahy diskuze, zda by měl hrát proti rozjetému Novaku Djokovičovi Lukáš Rosol či Radek Štěpánek. "Kdo nastoupí v pátek, to bude klíčové. Musím mluvit se všemi a udělat si názor, za kterým si budeme všichni stát," konstatoval kapitán pro finále.

"My musíme podřídit všechno tomu, abychom po deblu vedli 2:1, protože když půjdeme do neděle za stavu 1:2 , je na 99 procent konec," řekl Šafařík. "Musíme si říci, jestli obětujeme bod. Radek musí říct, jestli je stoprocentně připravený na tři zápasy. My tu mísu chceme vyhrát a uděláme všechno," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy