Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Polsko - Španělsko

Turnaj mistrů pozná patnáctého pořadatele. Od roku 2021 se přestěhuje do Turína

Tenisový Turnaj mistrů opustí po 12 letech londýnskou O2 arenu. Z anglické metropole se totiž přesune do italského Turína. Prestižní podnik, na kterém každoročně startuje osm nejlepších hráčů sezony a osm nejlepších deblových dvojic, se bude hrát v aréně Pala Alpitour s kapacitou 15 000 míst.

Alexander Zverev s trofejí pro vítěze Turnaje mistrů
zdroj: REUTERS autor: Tony O\'Brien

Turnaj mistrů se koná od roku 1970. Poprvé se hrál v Tokiu. Londýn je organizátorem od roku 2009 a uskuteční se tam ještě dvakrát. Předtím se elita "bílého sportu" loučila se sezonou například v Šanghaji, Houstonu nebo Sydney.

Od listopadu 2021 bude pět ročníků hostit turínská aréna Pala Alpitour, jež byla postavena pro hokejový olympijský turnaj (2006) a sídlí nedaleko Olympijského stadionu. "V Itálii bude ATP Finals poprvé v padesátileté historii. A Turín bude patnáctým pořadatelským městem," uvedla Mezinárodní tenisová asociace v prohlášení.

Společně s italským městem byla v užším výběru kandidátů ještě čtveřice Londýn, Manchester, Singapur a Tokio.

Nejúspěšnějším hráčem Turnaje mistrů je šestinásobný vítěz Švýcar Roger Federer. Dotace bude v roce 2021 rekordních 14,5 milionu dolarů. V Itálii se momentálně koná také závěrečný turnaj sezony pro tenisty do 21 let - tzv. Next Gen Finals hostí Milán.

A země usiluje i o další velké sportovní akce. Vláda už totiž poskytla záruky kandidatuře Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026 a o čtyři roky dříve se v Římě utkají nejlepší golfisté o Ryder Cup.

Pro tenisový Turnaj mistrů přislíbila italská vláda 78 milionů eur. "Bez její pomoci by to nebylo možné," uvedl šéf italského svazu Angelo Binaghi, který by rád viděl v Turíně v akci i domácího hráče. Naději Italům dává například Fabio Fognini, nedělní překvapivý vítěz Masters v Monte Carlu, nebo Marco Cecchinato, senzační semifinalista loňského French Open.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy