Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Tenisový svaz nedokáže NSA vrátit peníze za dotaci. Nemáme je, říká dočasný šéf svazu

Český tenisový svaz není schopen vrátit Národní sportovní agentuře (NSA) zhruba třicet milionů korun za neoprávněně využitou dotaci. NSA tak předá případ finančnímu úřadu. Budoucnost tenisu v Česku ale podle dočasného šéfa svazu Jana Stočese ohrožena není. V plánu je trojice významných domácích challengerů.

Je nám líto, video expirovalo.
Tenisový svaz nevrátil část dotace, NSA předá pohledávku finančnímu úřadu

"Snažíme se dělat vše pro to, abychom splnili podmínky NSA. Pokud je splníme, tak by se tenis po mimořádné valné hromadě mohl naplno rozběhnout pod novým vedením," uvedl Stočes s tím, že nové stanovy by měl svaz vydat již v horizontu několika dnů. Mimořádná valná hromada je na programu 7. června.

Navrátit dotaci od NSA ale podle něj svaz nedokáže. "V tuto chvíli toho nejsme schopni," řekl. Třicetidenní lhůta pro zaplacení zhruba třicetimilionové částky (29,7 milionu korun), kterou měl svaz v roce 2021 využít pod vedením zadrženého prezidenta Iva Kaderky v rozporu se stanoveným účelem, vypršela o víkendu. "Svaz ty peníze nemá," řekl Stočes.

Svaz momentálně plánuje tři větší challengery v Ostravě, Prostějově a na pražské Štvanici, které by měly proběhnout ve standardním režimu. Uskrovnění ale postihne jiné podniky. "Turnaje menší kategorie 'future' pořádat nebudeme, protože budeme čekat na podmínky pořádání od NSA," dodal dočasný předseda tenisového svazu.

Jan Stočes:

"V tuto chvíli dokončujeme novou verzi stanov, aby byly co nejvíce demokratické a transparentní. Mělo by v nich být vedení předsednictva, tedy třech osob, ne jen prezidenta. Tyto stanovy budeme v nejbližších dnech dávat k dispozici všem členům."

Tenisový svaz bude při jednání s finančním úřadem zastupovat poradenská společnost Grant Thornton. S finančním úřadem bude jednat o zavedení splátkového kalendáře. "Jsme na svazu deset dní, provádíme audit a situace není úplně růžová, protože nemáme přístup ke všem podkladům. Některé jsou zajištěny orgány činnými v trestním řízení," doplnil Tomáš Brabenec, zástupce poradenské společnosti.

Jaký je finanční stav svazu, neprozradil. "Audit v současné době probíhá. Dostali jsme mandát s časovým omezením do konání mimořádné valné hromady. A toto bude součástí našeho reportu pro valnou hromadu. V současné době není mandát na to, abychom zveřejňovali disponibilní prostředky, se kterými ČTS disponuje," uvedl Brabenec.

Po zjištění pochybení vyzvala NSA svaz k vrácení části dotace, zahájila s ním správní řízení a pověřila ho nápravou. "První z nich bylo nastavení takových principů v ČTS, aby nedocházelo k obdobným situacím. Druhou byl požadavek, aby byl sestaven tým pracovníků ČTS, který bude zpracovávat standardním způsobem žádost o dotaci na rok 2024, případně na další roky. A další žádostí bylo představení dlouhodobé koncepce fungování ČTS na základě demokratických stanov a předpisů," vyjmenoval Šebek.

Podle Šebka zařadí NSA kontrolu také na období v letech 2022 a 2023. O udělení dotace pro rok 2024 se rozhodne po mimořádné valné hromadě. "K financování chci doplnit, že je to vázáno na standardní proces dotační žádosti. Je tam řada dokumentů, které si vyžadují schválení nejvyšším orgánem ČTS. Reálný předpoklad, že prostředky budou zaslány, je až po konání valné hromady, která ustanoví nové vedení. A to schválí dokumenty, jako jsou koncepce nebo způsob nakládání s finančními prostředky," řekl Šebek.

Nemá v plánu podporu pro tenisový svaz krátit. Částka by se mohla pohybovat stejně jako dříve kolem 140 milionů korun. "Není důvod, pokud nám budou předloženy dokumenty, jak mají být. A vzhledem k úspěšnosti tenisu, počtu členské základny a klubů nepředpokládám, že by nějaký problém byl. Proces ale budou standardně hodnotit naši úředníci. Speciálně pro prioritizované sporty jsou nějaké garance, o kolik ta částka může být třeba nejméně oproti minulému roku, ale není důvod, aby podpora nebyla realizována," doplnil Šebek.

NSA přijala řadu opatření, díky nimž chce v budoucnu podobným situacím předejít. "Budeme požadovat navýšení počtu našich kontrolorů o tři osoby, v tuto chvíli jich máme sedm. Chceme edukovat zástupce svazů a pořadatelů, zejména ve věci zadávání veřejných zakázek. Od svazů třiceti prioritizovaných sportů a od pořadatelů významných akcí budeme požadovat audit nakládání s finančními prostředky, aby to nebylo tak, že za tok dotací je zodpovědná jedna osoba," dodal Šebek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články