Následuje
FIS magazín SP

Tenisová legenda Navrátilová má rakovinu prsu

New York - Tenisová legenda Martina Navrátilová má rakovinu prsu. Třiapadesátiletá česká rodačka řekla časopisu People, že díky včasnému odhalení nemoci jsou její vyhlídky na uzdravení vynikající. U bývalé československé a později americké tenistky odhalili lékaři bulku v levém prsu při rutinní kontrole v únoru. "Úplně mě to posadilo na zadek. Cítila jsem, že mám svůj život a tělo naprosto pod kontrolou, najednou ale přišlo něco, co vůbec nemohu ovlivnit," řekla rodačka z Prahy, jež patří mezi propagátorky zdravého životního stylu a poslední ze svých 59 grandslamových titulů získala krátce před padesátinami.

Lékaři Navrátilové diagnostikovali neinvazivní formu rakoviny prsu zvanou duktální karcinom in situ (DCIS), který se nerozšířil do tkáně prsu. "Je to ta nejlepší možnost, jakou si dovedete představit, když vám objeví rakovinu prsu," řekla doktorka Mindy Nagleová, dobrá přítelkyně a gynekoložka Navrátilové.

Bývalá dlouholetá světová tenisová jednička už se podrobila operačnímu zákroku, při němž jí lékaři nádorové ložisko odstranili, a v květnu zahájí šestitýdenní léčbu ozařováním. "Prognóza pacientky s DCIS je vynikající. Je tu pouze jednoprocentní možnost, že někdo s touto diagnózou na rakovinu prsu zemře," řekla specialistka Shelley Hwangová. 

Devítinásobná wimbledonská šampionka Navrátilová, jež stále hraje tenis, lední hokej a účastní se triatlonů, měla štěstí v neštěstí. Podcenila totiž pravidelné kontroly. "Nebyla jsem na ní čtyři roky. Jsem ve formě, zdravě se stravuji, ale stejně se mi to stalo. Stačil rok a byla bych ve velkých problémech," dodala jedna z nejslavnějších tenistek historie, která ukončila kariéru ziskem titulu ve smíšené čtyřhře na US Open 2006.

Kdo překonal rakovinu:

Lance Armstrong - americký cyklista v říjnu 1996 oznámil, že trpí rakovinou varlat a s padesátiprocentní šancí na přežití podstoupil náročnou léčbu. Znovu závodit začal po 518 dnech a díky rekordním sedmi triumfům na Tour de France se zařadil mezi největší postavy silniční cyklistiky. 

Saku Koivu - finskému hokejistovi zjistili lékaři v září 2001 rakovinu mízních uzlin. Musel absolvovat sérii chemoterapií, uzdravil se a po půlroční pauze mohl znovu hrát.

Mario Lemieux - jednomu z nejslavnějších hokejistů všech dob objevili lékaři v roce 1993 rakovinu lymfatických uzlin (tzv. Hodgkinsovu chorobu). Kanaďan se podrobil operaci, po níž následovala léčba ozařováním, a již po dvou měsících se úspěšně vrátil na led.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy