Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Tenis miluji, ale dokáže pěkně bolet, řekl Štěpánek, jehož vyprovázel potlesk

Paříž – Dva míče ho dělily od senzace, ale nakonec skončil jako poražený. Radek Štěpánek po prohře s Andy Murraym v 1. kole French Open ale mohl odcházet z centrkurtu s hlavou vztyčenou. Se světovou dvojkou svedl pětisetovou bitvu a od svého přemožitele i diváků si po střetnutí vyslechl pořádný aplaus.

Radek Štěpánek
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pavel

"Tenis je krásnej sport. Miluju ho, ale někdy dokáže i pěkně bolet. I to na něm zbožňuju, i když jsem teď smutnej, že se mi to nepodařilo dotáhnout," napsal Štěpánek po prohře 6:3, 6:3, 0:6, 3:6 a 5:7. "I přesto jsem na sebe pyšný, dal jsem do toho úplně všechno a odcházím s hlavou nahoře a motivací makat dál. Chtěl bych všem poděkovat za neuvěřitelnou podporu, kterou mi dáváte neustále najevo. Možná ani nevíte, jak moc to pro mě znamená," doplnil.

Štěpánek se do hlavní soutěže prodral z kvalifikace a v zápasu s Murraym z pozice jasného outsidera soupeře trápil. Tradičně se vydával k síti a perfektně mu vycházela taktika kraťasů, které posílal na soupeřovu půlku. "Mazaný veterán," říkali komentátoři o českém dvojnásobném vítězi Davisova poháru.

Zápas začal v pondělí a karvinský rodák se ujal vedení 2:0 na sety. Obě sady získal poměrem 6:3, ale pak dostal "kanára" a před čtvrtým setem odešel na toaletu. "Jen to natahuje! Zdržuje, chce přerušit," lamentoval Murray směrem k rozhodčímu. "Já fakt musel jít. Věřte mi," řekl dvojnásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře Štěpánek. Hrálo se dál, i Murray později uznal, že už není vidět a utkání bylo přerušeno kvůli šeru za stavu 4:2 pro Brita.

Z kurtu hráči odešli před půl desátou večer a po 15 hodinách a čtyřiceti minutách se znovu pustili v úterý do boje. Štěpánek začal brilantně, měl dva brejkboly, ale nevyužil je a už čtvrtou sadu nezachránil. Musela tak rozhodnout pátá.

Finální dějství trvalo hodinu a dvanáct minut a Štěpánek držel s dvojnásobným grandslamovým vítězem krok. Vítězné údery oslavoval zaťatou pěstí v různých pozicích a povzbuzoval fanoušky k větší aktivitě. Po gamu na 3:2 se hrdě bouchal do hrudi a na sociálních sítích výstižně zaznělo: "Tenisový Tarzan žije!"

Štěpánek výborně četl hru a proháněl Murrayho od základní čáry k síti a zase zpět, čímž dováděl skotského rodáka k zuřivosti. Brit si po jednom z es českého hráče strhl vztekle čepici z hlavy a následně zbytečně trefil nahraný míč do sítě.

Zklamaný Radek Štěpánek
zdroj: ČTK autor: Pavel Lebeda

Za stavu 5:4 při soupeřově podání byl Štěpánek za stavu 30:30 dva míče od výhry, ale jeho bekhendový úder se na soupeřovu polovinu nedostal. "Přišlo mi, že jsem to trefil dobře, ale narazil do pásky," litoval. Pak byla shoda a Štěpánek znovu zkusil zkrácení hry, ale neuspěl. "V celém zápase jsem ho hrál po čáře, ale tady jsem ho poprvé zahrál křížem. Kdybych ho zahrál po lajně jako pokaždé, mohlo to být jiné, ale na kdyby se nehraje. Maličkosti nakonec rozhodují," řekl Štěpánek.

Český hráč poté přišel i kvůli dvojchybě o servis a po dalším gamu zápas skončil, i když Murray při prvním mečbolu udělal dvojchybu. "Zatlačil jsem Andyho do kouta. Když se podívám, co letos na antuce dokázal, tak je to pro mě velkou motivací do dalších týdnů. Dal jsem tomu vše. Nelituju ničeho. Vždycky se těžko vstřebává, když jsem tak blízko takovému úspěchu a nevyjde to. Ale hrát na takové scéně před takovým publikem, to je vždycky radost," řekl Štěpánek.

Z centrálního dvorce Philippa Chatriera odcházel Štěpánek za potlesku a druhý hráč světa Murray v rozhovoru na kurtu uznale řekl: "Je neuvěřitelné, co dokáže. Loni měl zranění a v sedmatřiceti pořád takhle hraje a bojuje. Neumím si představit, že bych tohle v takovém věku předváděl. Jsem rád, že jsem prošel dál."

Jen málo chybělo a Štěpánek by se stal v 37 letech a 191 dnech nejstarším hráčem, který od roku 1992 vyhrál zápas na grandslamu. Na US Open to tehdy dokázal slavný Američan Jimmy Connors ve věku 40 let a 11 dnů. Další šanci snad český hráč dostane ve Wimbledonu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy