Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Reprezentovat je pro nás nejvíc

Strýcová definitivně končí kariéru, rozlučku plánuje na kurtu

Velké tenisové loučení. Barbora Strýcová dala v 35 letech sbohem kariéře. Vítězka čtyřhry z Wimbledonu je těhotná a po narození prvního potomka už se neplánuje vrátit na turnaje. Ráda by se ale ještě rozloučila s fanoušky v posledním utkání, nejlépe ve Wimbledonu.

Barbora Strýcová
zdroj: ČTK

"Sama pro sebe si chci zahrát ještě jeden zápas s diváky. Loučím se s kariérou, je to konec a nepředpokládám, že se vrátím na okruh, ale chtěla bych mít rozlučku s fanoušky. V kariéře jsem je potřebovala," řekla Strýcová.

Poslední zápas odehraje až po narození syna. Nejraději by se ještě jednou objevila v All England Clubu ve Wimbledonu, což by vzhledem k tzv. zmraženému žebříčku příští rok teoreticky mohla.

"To je můj sen. Tam jsem měla největší úspěchy a je to pro mě Mekka tenisu," řekla. "Jestli to nevyjde, tak udělám nějakou rozlučku tady v Česku, ale bude to až po mateřské. Až zhubnu ty kila."

Na okruhu WTA získala Strýcová dva tituly ve dvouhře a 31 vavřínů ve čtyřhře. Životní turnaj prožila právě v milovaném Wimbledonu v roce 2019, kdy si zahrála semifinále dvouhry, s tchajwanskou partnerkou Sie Šu-wej vyhrály čtyřhru a poté byla deblovou světovou jedničkou. S Lucií Šafářovou vybojovaly na Hrách v Riu de Janeiro 2016 olympijský bronz.

Na kurtech se plzeňská rodačka naposledy představila letos v lednu na Australian Open, kde vypadla v 1. kole dvouhry a 2. kole čtyřhry. Právě v Melbourne na sebe poprvé výrazně upozornila dvěma grandslamovými tituly v juniorce.

Právě v Austrálii zjistila, že je těhotná. "V hlavě jsem nejdřív měla jenom to, že budu mámou, že čekám mimino. To, že skončím tenisovou kariéru, přišlo později. Chvilku jsem z toho byla smutná, ale tak to je. Přišlo to přirozeně a v mém věku to tak asi má být," řekla Strýcová.

Pětinásobná vítězka Fed Cupu vždycky ráda reprezentovala a její charakteristickou vlastností byla ohromná bojovnost. Přeje si, aby si ji lidé právě takovou pamatovali. "Vždycky jsem nechala na kurtu úplně všechno. Nic jsem neodevzdala a to je asi nejdůležitější," prohlásila.

Barbora Strýcová
zdroj: ČTK

Přiznala, že už teď jí tenis trošku chybí. "Adrenalin a pocit vítězství, že se něco skvělého povedlo, i hra samotná, že se snažím soupeře nějakou taktikou porazit," řekla.

Cvičí alespoň půl hodiny denně, tenis hodně sleduje, ale už se přesouvá do nové role. "Není jednoduché se přehodit, ale už si zvykám. Vždycky jsem si přála být mámou a mít rodinu," pronesla Strýcová.

Má i představu, co by v budoucnu chtěla dělat. Určitě plánuje zůstat spojená s tenisem. "Ale nejdřív si chci projít těhotenstvím, porodit, být mámou a pak uvidím."

Barbora Strýcová

Datum a místo narození: 28. března 1986, Plzeň

Výška a váha: 164 cm, 60 kg

Největší úspěchy: vítězka dvou turnajů WTA ve dvouhře a 31 ve čtyřhře včetně Wimbledonu 2019; semifinalistka Wimbledonu 2019 ve dvouhře; bronz z OH 2016 v Riu de Janeiro ve čtyřhře; 5x vítězka Fed Cupu (2011, 2014, 2015, 2016, 2018; ve finále hrála 2015, 2016 a 2018)

Aktuální postavení na žebříčku WTA: 52. místo ve dvouhře (nejlépe 16. v lednu 2017); 2. ve čtyřhře (nejlépe 1., naposledy v lednu 2020)

Bilance: dvouhra 564 vítězství, 412 proher; čtyřhra 508 vítězství, 263 proher

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy