Následuje
VK Brno - VK UP Olomouc

Šarapovová zkompletovala sbírku grandslamových titulů

Maria Šarapovová s přehledem potvrdila roli favoritky a získala titul na antukovém Roland Garros. Ve finále porazila semifinálová přemožitelka Petry Kvitové Italku Saru Erraniovou 6:3 a 6:2. Jako desátá hráčka v historii tak Ruska zkompletovala grandslam a zaslouženě se vrátila na post světové jedničky. 

Maria Šarapovová
zdroj: AP/ČTK autor: Christophe Ena

K uzavření kariérního grandslamu potřebovala Šarapovová osm let. Jako sedmnáctiletá vyhrála v roce 2004 Wimbledon, o dva roky později ovládla US Open a před čtyřmi lety se radovala i na Australian Open.

Stříbrný pohár Šarapovová převzala z rukou trojnásobné vítězky turnaje Moniky Selešové z USA, při ruské hymně uronila slzu a pak na narychlo postaveném podiu na kurtu rozdávala úsměvy na všechny strany. "Jsem nadšená, že se s vámi mohu podělit o svoji radost. Získat tenhle titul by bylo skvělé, i kdyby byl na grandslamu první a ne čtvrtý. Už se nemůžu dočkat, až se sem vrátím," řekla Šarapovová. 

Šarapovová, přemožitelka Češky Petry Kvitové v semifinále, vlétla do utkání sebevědomě. Pohrávala si se slabým servisem Italky, nešetřila vítěznými údery a za čtrnáct minut vedla jasně 4:0. Pak sice Italka k radosti zaplněného hlediště vyrovnala hru a vzala Rusce podání, ale Šarapovová už úvodní sadu nepustila.

French Open 2012

Erraniová se snažila, ale nepomáhaly liftované míče ani čopy. Ruska dokázala ze všech pozic hrát agresivně a bodovat. Jen párkrát se nevysoká a dobře se pohybující Italka prosadila, a to když se rozhodla zaútočit k síti a ukončit výměnu volejem.

I ve druhé sadě vyšel Šarapovové začátek a po brejku vedla. Pak se ale hra vyrovnala a hráčky se přetahovaly o každou hru, ale důležité body si připisovala Ruska. Tak jako v páté hře, ve které byla sedmkrát shoda a ze zisku podání Italky se radovala Šarapovová.

Pětadvacetiletá Šarapovová zápas uzavřela po hodině a půl hry, ale snadné to neměla. Erraniová bojovala do posledního míče a první dva mečboly odvrátila. Až po třetím mohla Šarapovová pokleknout na antuku a vzápětí zvednout ruce vítězně nad hlavu.

Na pozici světové jedničky Šarapovová vystřídá Bělorusku Viktorii Azarenkovou, která vévodila žebříčku po triumfu na Australian Open. Jedničkou byla Šarapovová dvakrát v roce 2005, pak v roce 2007 a naposledy před čtyřmi lety.

Erraniová přes prohru odehrála životní turnaj. Poprvé hrála grandslamové finále ve dvouhře a čtyřhru na French Open vyhrála s krajankou Robertou Vinciovou.

Italská tenistka Sara Erraniová ve finále French Open
zdroj: AP/ČTK autor: Michel Euler

Titul v mužské čtyřhře pro Mirnyje s Nestorem

Titul v mužské čtyřhře v Paříži obhájil bělorusko-kanadský pár Max Mirnyj, Daniel Nestor. Nasazené jedničky ve finále ani jednou neztratily podání a porazily dvakrát 6:4 americké bratry Boba a Mikea Bryanovy.

Mirnyj i Nestor mají ve sbírce po čtyřech titulech z French Open, ale společně vybojovali jen poslední dva. Mirnyj byl v letech 2005 a 2006 úspěšný s Jonasem Björkmanem, Nestor triumfoval v roce 2007 s Markem Knowlesem a před dvěma lety s Nenadem Zimonjičem.

Bratři Bryanové po neúspěchu na Australian Open prohráli i druhé letošní grandslamové finále. Na Roland Garros tak nenavázali na svůj jediný titul z roku 2003.

Hlavní zprávy