Šafářové a Karolíně Plíškové vstup do turnaje vyšel, Cetkovské nikoliv

Londýn - Tři míče dělily Lucii Šafářovou od vyřazení už v 1. kole Wimbledonu. Loňská semifinalistka prohrávala s Alison Riskeovou z USA 3:6 a 4:5, ale zápas otočila a zvítězila 3:6, 7:5 a 6:3. Úvodní duel zvládla i Karolína Plíšková, která měla také problémy s Američankou a Irinu Falconiovou porazila 6:4, 4:6, 6:1. Barbora Strýcová naproti tomu neobhájí body za loňské čtvrtfinále, v 1. kole podlehla Sloane Stephensové z USA 4:6 a 2:6. Vypadla rovněž Petra Cetkovská, která prohrála s Timeou Babosovou z Maďarska 6:7, 3:6.

"Byla jsem ze začátku zpomalená, nehrála jsem nejlíp, ale vybojovala jsem to z hodně špatného stavu. Doufám, že se budu zlepšovat," řekla turnajová šestka Šafářová. Na výhru nad 44. hráčkou WTA Riskeovou potřebovala skoro dvě a půl hodiny. V ostrém podvečerním slunci dlouho nemohla chytit rytmus, trefovala míč nečistě a trápila se.

Do zápasu se dostala na poslední chvíli - Američanka ve druhém setu za stavu 5:4 podávala na vítězství, ale Šafářová soupeřku k mečbolu nepustila. "Stála jsem tam a říkala si: 'Přeci tady nepadnu v prvním kole'. Opakovala jsem si, že dokud nepadne poslední míč, tak zápas nekončí. Když už je člověk tak blízko prohry, uvolní se a trochu ho to i nakopne. Game za stavu 4:5 jsem zahrála výborně, šla jsem do míčů agresivně. Ne že by se ona vykazila, ale uhrála jsem si to sama," řekla Šafářová.

Vyhrála pak i další dva gamy a vynutila si rozhodující sadu. I ve třetím dějství dotahovala ztrátu a z 0:2 otočila na 3:2. Rozhodující brejk získala Šafářová v osmé hře a při druhém mečbolu pak poslala k lajně vítězný míč. Těch celkem nastřílela 41 a o jeden předčila počet nevynucených chyb. "Ve třetím setu jsem už zahrála dobrý gamy na příjmu, s nimiž jsem se v prvním setu prala," řekla. Ve druhém kole se Šafářová střetne s Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu.

Nebyla jsem ani moc nervózní, říká Plíšková

Třiadvacetiletá Plíšková, jež v přípravě na Wimbledon hrála finále v Birminghamu, šla v duelu s Falconiovou v poklidu za postupem až do čtvrté hry druhého setu. Od stavu 3:1 ale předvedla několik kiksů a o dva roky starší Američanka to dokázala využít. "Měla jsem trošku výpadek," komentovala Plíšková obrat v druhém setu. "Zahrála jsem špatný game při svém podání na 3:3. Z té strany, kde bylo sluníčko, jsem si prohrála všechny servisy a neservírovalo se mi tam dobře. Ona se pak dostala do zápasu a byla docela nepříjemná," řekla Plíšková.

Ve třetí sadě se česká reprezentantka znovu koncentrovala. Falconiová, která ve světovém žebříčku figuruje na konci sedmé desítky, nedokázala ani jednou udržet servis a Plíšková po hodině a 42 minutách proměnila první mečbol. "Bylo to asi o trošku delší, ale před zápasem jsem nic nečekala. Nebyla jsem ani moc nervózní, pár chyb tam bylo, ale ve třetím setu už jsem hrála docela dobře," řekla Plíšková.

Postupem do druhého kola vyrovnala osobní maximum z posledních dvou ročníků, v prvním kole se ve Wimbledonu loučila jen při debutu v roce 2012. Její příští soupeřkou bude další Američanka Coco Vandewegheová. Aktuálně 47. hráčku světa v jediném vzájemném utkání předloni v kvalifikaci v Miami porazila. "Znám ji dobře. Není moc co řešit, ona do toho střílí. Nechci hrát pasivně. Bude to hodně o servisu," řekla Plíšková.

Cetkovská ztratila s Babosovou vyrovnanou úvodní sadu za 50 minut v tie-breaku 4:7. Ve druhém setu se ujala vedení 3:0, pak ale převzala kontrolu na kurtu soupeřka. O osm let mladší Maďarka získala šest her v řadě a po hodině a 23 minutách první vzájemný zápas vyhrála.

Ve Wimbledonu nyní úvodní kolo čeká i loňskou semifinalistku Lucii Šafářovou, která se utká s další Američankou Alison Riskeovou. Na kurty by se dnes měla dostat i Barbora Strýcová.

Williamsové i Djokovičovi start vyšel

S trochou nervozity, ale bez větších problémů vstoupila světová jednička Serena Williamsová do Wimbledonu. Bez ztráty setu začal i první hráč mezi muži Srb Novak Djokovič. Američanka Williamsová může v Londýně zkompletovat nekalendářní Grand Slam a získat již 21. titul z turnajů velké čtyřky v kariéře. "Pokaždé se mě na to ptáte a dostává se mi to víc a víc do hlavy, ale ještě k tomu chybí šest výher. Já žiju přítomností. Užívám si, co jsem dokázala, ale dál nepřemýšlím," řekla.

Proti až 113. hráčce světa Margaritě Gasparjanové začala Williamsová rozpačitě a v první hře přišla o servis. Hlasitě si zanadávala a dostala varování od rozhodčího, ale dokázala se vybudit a od stavu 3:1 získala devět z deseti her a zápas vyhrála. "Hrála dobře, trefovala to a může na sebe být pyšná," ocenila Williamsová výkon Rusky. Williamsová si vylepšila bilanci v 1. kolech na grandslamu na 59:1. O 74. vítězný zápas ve Wimbledonu, čímž by na třetím místě vyrovnala Chris Evertovou, se utká s Maďarkou Timeou Babosovou, přemožitelkou Češky Petry Cetkovské.

Obhájce titulu Djokovič zvládl nepříjemný los v podobě Philippa Kohlschreibera. Němce, 33. hráče žebříčku ATP, porazil třikrát 6:4 za dvě hodiny a dvě minuty i za pomoci dvanácti es, ale také dvakrát během zápasu ztratil servis. "Na první kolo to byl nadmíru nebezpečný protivník a zvláště na trávě, ale zůstal jsem klidný a zvládl to," řekl Djokovič. Jako loňský vítěz měl opět čest odehrát první zápas na centrkurtu. "Tohle je kolébka tenisu a nádhera," řekl Srb.

Už v prvním kole naopak skončil turnaj pro vítěze Wimbledonu z roku 2002 Lleytona Hewitta. Čtyřiatřicetiletý Australan při posledním startu v kariéře na londýnské trávě svedl urputnou bitvu s Finem Jarkkem Nieminenem, ale nedotáhl do vítězného konce vedení 2:1 na sety a prohrál pátou sadu 9:11. Hewitt v příštím roce po své jubilejní dvacáté účasti na Australian Open ukončí kariéru a poté převezme daviscupový tým.

Muži: Dvouhra - 1. kolo:

Čilič (9-Chorv.) - Morija (Jap.) 6:3, 6:2, 7:6 (7:4), Goffin (16-Belg.) - Zeballos (Arg.) 7:6 (7:4), 6:1, 6:1, Thiem (32-Rak.) - Sela (Izr.) 2:6, 6:3, 6:4, 6:4, Raonic (7-Kan.) - Gimeno-Traver (Šp.) 6:2, 6:3, 3:6, 7:6 (7:4), Tomic (27-Austr.) - Struff (Něm.) 6:3, 3:6, 2:6, 6:2, 6:3, Mónaco (Arg.) - Mayer (Něm.) 6:1, 6:2, 6:4, Verdasco (Šp.) - Kližan (SR) 4:6, 6:2, 6:3, 6:7 (5:7), 13:11, Haas (Něm.) - Lajovič (Srb.) 6:2, 6:3, 4:6, 6:2, Ebden (Austr.) - Rola (Slovin.) 6:2, 6:1, 6:4, A. Zverev (Něm.) - Gabašvili (Rus.) 6:3, 1:6, 6:3, 3:6, 9:7, Ilhan (Tur.) - Janowicz (Pol.) 7:6 (7:4), 6:4, 6:7 (4:7), 6:3.

Čtyřhra - 1. kolo: Bopanna, Mergea (9-Indie/Rum.) - Smyczek, Veselý (USA/ČR) 6:3, 7:6 (7:1), 6:1.

Ženy: Dvouhra - 1. kolo:

Karolína Plíšková (11) - Falconiová (USA) 6:4, 4:6, 6:1, Dijasová (Kaz.) - Pennettaová (24-It.) 6:3, 2:6, 6:4, Flipkensová (Belg.) - Becková (Něm.) 0:6, 6:3, 6:4, Šarapovová (4-Rus.) - Kontaová (Brit.) 6:2, 6:2, Erraniová (19-It.) - Schiavoneová (It.) 6:2, 5:7, 6:1, Stosurová (22-Austr.) - Koviničová (Č. Hora) 6:4, 6:4, Bencicová (30-Švýc.) - Pironkovová (Bulh.) 3:6, 6:1, 6:3, Friedsamová (Něm.) - Djačenková (Rus.) 3:6, 6:3, 7:5, U. Radwaňská (Pol.) - Gallovitsová-Hallová (USA) 6:2, 6:1, Kruničová (Srb.) - Vinciová (It.) 6:2, 6:4, Šafářová (6-ČR) - Riskeová (USA) 3:6, 7:5, 6:3, Beguová (29-Rum.) - Gavrilovová (Rus.) 7:6 (8:6), 6:1, Curenková (Ukr.) - Gibbsová (USA) 6:3, 6:3, Duqueová (Kol.) - Broadyová (Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, Stephensová (USA) - Strýcová (27-ČR) 6:4, 6:2, Putincevová (Kaz.) - Erakovicová (N. Zél.) 7:6 (7:5), 7:5.