Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Šafářová získala v Melbourne první grandslamový triumf ve čtyřhře

Melbourne - Lucie Šafářová vyhrála čtyřhru na Australian Open a získala první deblový grandslamový titul. Česká hráčka se radovala společně s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, s kterou ve finále v Melbourne porazily Číňanku Čeng Ťie a Chan Yung-Jan z Tchaj-wanu 6:4, 7:6. Český úspěch slavily v Austrálii i deblistky Miriam Kolodziejová a Markéta Vondroušová, které vyhrály čtyřhru juniorek.

Lucie Šafářová (vpravo) s Bethanií Mattekovou-Sandsovou
zdroj: ČTK/AP autor: Bernat Armangue

Sedmadvacetiletá Šafářová se stala první českou vítězkou čtyřhry na Australian Open po 20 letech. Před ní to naposledy dokázala Jana Novotná, která se v roce 1995 radovala z titulu spolu se Španělkou Arantxou Sanchezovou-Vicariovou.

"Tahle výhra je neobyčejná a těžko se popisují pocity. Prožívám velkou radost a uspokojení, protože být grandslamovou šampionkou je to nejlepší," řekla Šafářová. "Hrály jsme skvěle a určitě mi to dodá i sebevědomí do budoucna pro dvouhru i čtyřhru," doplnila Brňanka, která dosud na okruhu WTA získala čtyři vavříny ve čtyřhře, ale do letoška byla na grandslamu v deblu nejdále ve čtvrtfinále.

Ve finále česko-americký pár ovládl první set, jenže ve druhém musel řešit problémy. Matteková-Sandsová se nechala na kurtu ošetřovat, ale hrála dál. Dvakrát soupeřky podávaly na zisk druhé sady, ani jednou však neuspěly a tie-break ovládly Šafářová s Mattekovou-Sandsovou, která proměnila mečbol prohozem po lajně.

Po neúspěchu ve dvouhře, ve které vypadla hned v 1. kole, si tak Šafářová spravila v Austrálii náladu. S devětadvacetiletou Mattekovou-Sandsovou přitom vytvořily deblový pár poprvé v kariéře, ale dobře se doplňovaly. Cestou za titulem mimo jiné vyřadily turnajové trojky Jekatěrinu Makarovovou s Jelenou Vesninovou i další nasazené páry.

"Lucie, musím ti poděkovat. Hrály jsme spolu prvně a doufám, že si to zopakujeme," řekla Američanka, která už na Australian Open vyhrála před třemi lety smíšenou čtyřhru. "Určitě. I já tobě děkuju za skvělý týden," smála se Šafářová.

Pomohl čajový rituál

"Zatrénovaly jsme si spolu poprvé před zápasy dvouhry a ani jsme ze začátku nevěděly, na jaké straně která z nás bude stát," popsala Matteková-Sandsová přípravu na čtyřhru. "Střídaly jsme to," doplnila Šafářová kamarádku, s kterou si vždy ráno před rozehráním daly čaj. "Důležitá je pohoda a zábava," řekla česká tenistka.

Od první výměny si Šafářová s extravagantně se oblékající Američankou na kurtu rozuměly. "Vystřídala jsem pár partnerek a chvilku nám trvalo, než jsme našly ideální kombinaci, jak hrát dobře. Ale s Bethanií to šlo hned," řekla Šafářová.

Podobný kousek jako Šafářové a Mattekové-Sandsové - vyhrát grandslam při prvním společném turnaji - se naposledy povedl v roce 2007 Nathalii Dechyové z Francie a Rusce Dinaře Safinové na US Open. V Melbourne to naposledy dokázaly Ruska Světlana Kuzněcovová a domácí Alicia Moliková před deseti lety.

Český úspěch i juniorek

Další český titul na Australian Open získaly juniorky Miriam Kolodziejová a Markéta Vondroušová. Druhý nasazený pár ve finále čtyřhry porazil německo-belgickou dvojici Katharina Hobgarská, Greet Minnenová 7:5, 6:4 a navázal na úspěch Lucie Šafářové v ženském deblu.

Patnáctiletá Vondroušová, která v minulém roce hrála juniorské semifinále ve Wimbledonu i na French Open a v anketě Zlatý kanár byla podruhé za sebou vyhlášena talentem roku, vytvořila v Melbourne s o dva roky starší kolegyní z I. ČLTK Praha Kolodziejovou silný pár. Společně vybojovaly premiérovou grandslamovou trofej.

Tenisový turnaj Australian Open (dotace 40 mil. australských dolarů):

Ženy: Čtyřhra - finále: Šafářová, Matteková-Sandsová (ČR/USA) - Chan Yung-Jan, Čeng Ťie (14-Tchaj-wan/Čína) 6:4, 7:6 (7:5).

Smíšená čtyřhra - semifinále: Mladenovicová, Nestor (3-Fr./Kan.) - Mirzaová, Soares (1-Indie/Braz.) 3:6, 6:2, 10:8, Hingisová, Paes (7-Švýc./Indie) - Hsieh Su-Wei, Cuevas (Tchaj-wan/Urug.) 7:5, 6:4.

Juniorky: Čtyřhra - finále: Kolodziejová, Vondroušová (2-ČR) - Hobgarská, Minnenová (Něm./Belg.) 7:5, 6:4.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy