Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Po Turnaji mistryň končím, oznámila potřetí a zřejmě naposledy Hingisová

Končí jedna velká sportovní kariéra. Bývalá jednička světového žebříčku a současná první hráčka světa v deblu Martina Hingisová oznámila, že po Turnaji mistryň skončí s tenisem. Švýcarské hráčce, která se narodila v Košicích Češce a Slovákovi, je sedmatřicet let.

Martina Hingisová po vítězství na Australian Open v roce 1999
zdroj: Reuters

Hingisová vyhrála pět grandslamových turnajů a světový žebříček v singlu vedla 209 týdnů, naposledy v říjnu roku 2002. Vyhrála 43 turnajů ve dvouhře a ještě o 21 víc ve čtyřhře, včetně 13 grandslamových. Loni získala v deblu také stříbrnou olympijskou medaili. 

"Oficiálně se rozloučím až po posledním zápase, což bude snad až v neděli," řekla Hingisová před vstupem do deblové soutěže v Singapuru. S tchajwanskou hráčkou Chan Yung-jan ve čtvrtfinále porazily Květu Peschkeovou a Němku Annu-Lenu Grönefeldovou.

V tomto roce vyhrály s Chan Yung-jan devět turnajů. Úspěšnou sezonu mohou korunovat na Turnaji mistryň, na kterém Hingisová ve čtyřhře zvítězila již třikrát. Hingisová je přesvědčena, že pro definitivní konec kariéry nemohla zvolit vhodnější chvíli. "Chcete skončit na vrcholu a ne ve chvíli, kdy už padáte dolů," poznamenala na tiskové konferenci po prvním zápase v Singapuru.

Poprvé ukončila Hingisová kariéru už ve dvaadvaceti letech v roce 2003 kvůli opakovaným zraněním kotníků. Na kurty se však po uzdravení vrátila v roce 2006 a dokázala vyhrát tři turnaje a postoupit až na šestou příčku žebříčku.

Pak ale přišel pozitivní nález na zakázaný stimulant, který měla v těle během Wimbledonu v roce 2007. Hingisová vědomé užití drogy odmítla, kvůli podezření z dopingu však s tenisem skončila. O rok později dostala dvouletý trest.

V roce 2013 se opět vrátila na kurty a začala se věnovat jen čtyřhře, které poslední dobou vládla. Na prvním místě deblového žebříčku strávila celkem 67 týdnů. Tentokrát je přesvědčena, že už žádný comeback nepřijde. "Je to jiné, protože předtím jsem si říkala, že odejdu, ale už jsem myslela na to, že bych se mohla vrátit," svěřila se.

Hodně vzájemných zápasů s Hingisovou odehrála ještě o pět let starší Peschkeová. Ve dvouhře ji nikdy neporazila, ve čtyřhře se jí to několikrát povedlo. Obě v té době měly po boku jiné partnerky než dnes. "Martina je jedna z nejchytřejších hráček na okruhu. Moc dobře ví, co musí hrát, v čem je dobrá. Zná svoje dobré stránky," řekla na adresu Hingisové.

Hingisová neplánuje úplně opustit tenisový svět. "Nějak zůstanu zapojena. Určitě si vezmu nějakou chvíli volno. Ale už jsem dřív trénovala. Můžu pomáhat své matce, její tenisové škole. A jsem pořád ambasadorkou turnaje, který byl v Bielu a teď se přestěhoval do Lugana," plánovala.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy