Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Po šesti letech mimo elitní desítku. Berdych spadl na jedenácté místo

Londýn - Od července 2010 nechyběl Tomáš Berdych mezi nejlepšími deseti tenisty světa. Až nyní. Tři porážky v řadě zapříčinily, že se český reprezentant propadl na jedenácté místo. Po nepříliš úspěšném Turnaji mistryň si v žebříčku WTA pohoršila i Karolína Plíšková, kterou na pátém místě nahradila nečekaná vítězka Dominika Cibulková.

Tomáš Berdych
zdroj: REUTERS autor: Kim Kyung-Hoon

Berdych se stal členem Top Ten po postupu do finále Wimbledonu a elitní společnost od té doby neopustil šest let a čtyři měsíce. Na jeho současném poklesu se podepsala měsíční pauza kvůli zánětu slepého střeva a neúčast na US Open a pak špatné říjnové výsledky.

Jednatřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí sice na začátku měsíce obhájil titul v Šen-čenu, na následujících třech turnajích však prohrál pokaždé svůj úvodní zápas. Naposledy mu minulý týden ve Vídni uštědřil šokující porážku 107. hráč světa Nikoloz Basilašvili z Gruzie.

Berdych vypadl z desítky, v Paříži musí zabrat

Na desátém místě dlouhodobého žebříčku vystřídal Berdycha díky titulu v Basileji Chorvat Marin Čilič, jenž zároveň českého tenistu předstihl v pořadí pro účast na Turnaji mistrů. Čilič nyní drží devátou pozici, jež při avizované neúčasti Rafaela Nadala představuje poslední postupové místo do Londýna, a Berdych na něj ztrácí 210 bodů.

O osmi postupujících se definitivně rozhodne tento týden na turnaji série Masters v Paříži. O dvě volná místa bojuje ještě sedm hráčů, Berdych potřebuje k šanci na Londýn minimálně semifinálovou účast.

V Paříži se může rozhodovat také o pozici světové jedničky, na niž útočí Andy Murray. Ve skvělé formě hrající Brit v neděli triumfoval ve Vídni a vystřídá v čele žebříčku Novaka Djokoviče, pokud vyhraje i ve francouzské metropoli a Srb vypadne před branami finále.

Pozici ženské světové jedničky na konci roku má navzdory finálové porážce v Singapuru jistou Němka Angelique Kerberová.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy