Následuje
FIS magazín SP

Petra Kvitová vyhrála Wimbledon

Londýn – Česká tenistka Petra Kvitová ve finále Wimbledonu porazila ruskou tenistku Marii Šarapovovou 6:3, 6:4. Na trávě v londýnském All England Clubu navázala po třinácti letech na triumf Jany Novotné. Kvitová získala za životní úspěch prémii 1,1 milionu liber (v přepočtu 30,2 milionu korun) a v žebříčku WTA bude poprvé v kariéře sedmá. Po zápase během rozhovoru před zaplněným centrkurtem česká hráčka poděkovala i svým předchůdkyním Novotné a Martině Navrátilové.

"Je skvělé, že mě sledovaly a podporovaly celý turnaj, že mi radily," řekla Kvitová, která také pozdravila rodiče a bratry v hledišti. "Mám vás ráda," vzkázala jim jednadvacetiletá tenistka.

O tři roky starší Šarapovová vyhrála los a jako jedna z nejlépe returnujících hráček si zvolila příjem. Tato taktika jí vyšla. Nejistá Kvitová hned ztratila podání, ale vzápětí ukázala i svoji sílu na returnu – zatlačila a okamžitě si vzala ztracený servis zpět.

Kvitové fandil celý Fulnek

Obecenstvo na úvod nevědělo, na čí stranu se přiklonit, a obě finalistky se hrou na maximální riziko snažily získat jejich přízeň. Kvitová si vysloužila potlesk po vítězných úderech po lajně z forhendu, Šarapovová křížnými míči. Nehrály se dlouhé výměny a přesně podle předpovědi legendární Navrátilové se vše odvíjelo od kvality podání.

Čerstvá vítězka Wimbledonu Petra Kvitová:

"Je těžké najít slova, když tady stojím s trofejí a vidím skvělé hráčky v královské lóži. Jsem tak šťastná, že jsem vyhrála."

1

A dříve selhala Šarapovová. V šesté hře udělala Ruska za stavu 30:30 dvě dvojchyby po sobě a "věnovala" české tenistce podruhé svůj servis. Kvitová podávala tvrdě i přesně. Za stavu 5:2 měla první setbol, ale ten odvrátila Ruska esem. Bylo tak na svěřenkyni Davida Kotyzy, aby sadu ukončila, což se jí čistou hrou podařilo.

Na začátku druhé sady si Kvitová vzala podání soupeřky, vítězky Wimbledonu z roku 2004, a to doslova. Získala čtyři míče po sobě a při brejkbolu otřela z forhendu míč o lajnu. Šarapovovou nezachránilo ani Jestřábí oko.

Kvitové gratuloval i prezident Klaus

0K wimbledonskému triumfu blahopřál tenistce Petře Kvitové také prezident Václav Klaus. Ten je známým fanouškem sportu, a tenisu zvlášť, a pozval jednadvacetiletou hráčku na Pražský hrad. "Blahopřeji Vám k senzačnímu vítězství a úžasnému výkonu ve finálovém utkání Wimbledonu. Celý zápas jsem s napětím sledoval a ze srdce Vám fandil," uvedl Klaus v gratulaci.

Do servisu Kvitové se vloudilo několik dvojchyb a ve čtvrtém gamu po nedůrazné hře u sítě nechala Rusku vyrovnat na 2:2. To v hledišti oslavil i přítel Šarapovové, basketbalista Saša Vujačič. Kvitová ale pokračovala v doslova brutálních returnech a znovu měla o brejk více, který ovšem zase neudržela - 3:3.

Ani tentokrát se nenechala rozhodit a po výměnách od základní čáry, v kterých byla jistější, získala popáté brejk, který vzápětí potvrdila. Za stavu 5:4 šla podávat na vítězství a ruka se jí nerozklepala. Dvě výměny si vyhrála, Ruska trefila z returnu síť a přišly tři mečboly. Hned při prvním ukončila Kvitová zápas esem.

"Byla jsem nervózní, doufala jsem, že mohu vyhrát Wimbledon. Ale musela jsem se soustředit na každý bod, to bylo důležité," prohlásila česká hráčka, pro kterou to byl dnes nejlepší zápas kariéry. Uznala to i Šarapovová, podle níž soupeřka sehrála výborné utkání.

České triumfy na Wimbledonu

1954 - Jaroslav Drobný (neměl čs. občanství)

1973 - Jan Kodeš

1998 - Jana Novotná

1978, 1979, 1982-87, 1990 - Martina Navrátilová (neměla čs. občanství)

2011 - Petra Kvitová

Hráčka z Fulneku se stala třetí českou rodačkou, která zvítězila ve Wimbledonu. Před ní to dokázaly jen Martina Navrátilová a Jana Novotná. Kvitová je po svém idolu Navrátilové také první levou rukou hrající tenistkou od roku 1990, která slavný turnaj ovládla. Spolu s nimi zápas z královské lóže sledoval Jan Kodeš, poslední český vítěz Wimbledonu z roku 1973.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy