Následuje
III. zimní olympijské hry mládeže 2020 Švýcarsko

Nikoli opice, ale rozzuřený člověk. Australané rozhodli, že Serenina karikatura není rasistická

Rozzuřená Serena Williamsová. Zcela nepříčetná skákající po své raketě. Australská tisková rada rozhodla, že loňská karikatura zveřejněná v listu The Herald Sun takto zpodobňující americkou tenistku nebyla rasistická. Mark Knight ji nakreslil po grandslamovém turnaji US Open, kde se Williamsová pohádala s rozhodčím v prohraném finále.

Serena Williamsová rozdupala ve finále US Open raketu
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Kreslíř rozohněnou Williamsovou zpodobnil, jak zlostně skáče po rozbité raketě, zatímco sudí v pozadí domlouvá japonské soupeřce Naomi Ósakaové otázkou: Nemohla byste ji prostě nechat vyhrát?

Rozhodčí Carlos Ramos ve druhém setu udělil Williamsové varování, trestný fiftýn a trestný game za koučování, rozbitou raketu a verbální útok. Pořadatelé turnaje pak americké tenistce vyměřili pokutu 17 000 dolarů (375 000 korun).

Kritici, mezi nimiž byl americký národní svaz černošských novinářů, označili Knightovu kresbu za zřejmý příklad stereotypního pohledu na černošky.

Australská tisková rada dostala stížnosti, podle nichž je kresba rasistická a sexistická. Teď však rozhodla, že tomu tak není.

"Je to nerasistická karikatura známá většině australských čtenářů. Rada je toho názoru, že tato karikatura k vyjádření názoru využívá absurditu i zveličování, ale souhlasí s názorem vydavatelů, že slečnu Williamsovou nezpodobňuje jako opici, ale spíše jako člověka v záchvatu zuřivosti," uvedla rada ve zdůvodnění.

Podle redakce listu jde o humorný pohled na konflikt Williamsové se sudím Ramosem. Nešlo podle ní o snahu poukázat negativně na rasu nebo pohlaví a obrázek byl nakreslen stylem, jakým autor dlouhodobě pracuje.

Knight sdělil australské stanici ABC, že ho výrok rady potěšil. "Nehodlám své karikatury kreslit jiným způsobem, protože si myslím, že jsem velmi svobodný a poctivý kreslíř. Posuzuji věci podle jejich významu a tak je také kreslím," řekl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy