Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Navrátil: Je to o velké partě a ta funguje dlouhou dobu

Praha – Ve vzduchu se vznáší zvláštní kouzlo. Semifinále Davisova poháru se blíží, O2 arena žije celý týden tenisem. Pod vedením nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila v ní trénuje pět českých tenistů. Halou létají úsměvy, všude je cítit dobrá nálada. V posledních letech je český daviscupový tým nadmíru úspěšný, spolupráce funguje, hráči si rozumějí a hrdě reprezentují. Domácí prostředí je před duelem s Argentinou jednou z největších výhod.

Tomáš Berdych s Jaroslavem Navrátilem
zdroj: ČTK

"Není to nic hranýho. Opravdu to jde z nás. Na daviscupový týden se těšíme," podotkla česká jednička Tomáš Berdych. "Strašně se těšíme, protože vzpomínky z loňského finále jsou nezapomenutelné," uvedl kapitán Navrátil.

Tenisté hrávají Davis Cup v Praze a Ostravě. Obě arény si oblíbili, diváci na obou místech fantasticky povzbuzují. Éra, která vyvrcholila loňským vítězným finále, započala v baráži v roce 2007. "Základní stavební kámen k tomu byl položen tady v Praze, když se nám podařilo zachránit s hodně těžkým soupeřem Švýcarskem. V hodně důležitém deblovém utkání se nám to podařilo zachránit. Od té doby jsme to s Radkem (Štěpánkem) nakopli a začalo se nám dařit. Pak jsme si vytyčili cíl, že bychom to chtěli dotáhnout až k té míse a to se nám v loňské sezoně podařilo," popsal Berdych.

"Atmosféra, kterou jsme tu tenkrát zažili, byla do loňského roku asi to nejvíc, co jsem mohl při tenisu zažít," uvedl pátý hráč světa o legendárním vítězství nad Švýcarskem s Rogerem Federerem v sestavě.

Od té doby nabrali čeští tenisté nespočet zkušeností, jejich ostřílenost a sehranost je v klíčových momentech neocenitelná. Navíc letos hraje Berdych vyrovnaně na špičkové úrovni a Štěpánek se vrátil z US open jako vítěz čtyřhry. "Je to o zkušenostech. Tomáš Berdych hraje Davis Cup od svých 18 let. Radek hrál Davis Cup, měl menší pauzu a teď těch sedm let to šlape. I ti ostatní kluci jako Rosol, Hájek nebo Veselý dávají týmu vše. Ponaučili jsme se z finále 2009. Sice jsme prohráli 5:0, ale ty zkušenosti se nedají nahradit. Využili jsme je loni," uvedl Navrátil.

Berdych se Štěpánkem na všechny zápasy bude s největší pravděpodobností kapitánova volba i pro semifinále. "Všechno tomu nasvědčuje, ale nechci předbíhat," nastínil Navrátil s tím, že mu finální rozhodnutí ulehčuje slabší druhá polovina roku Lukáše Rosola.

Hráči, povrch, diváci

Rozhodující pro zápas s Argentinou mohou být tři faktory: vedle momentální formy hráčů je to i domácí prostředí a volba povrchu. Vše hraje do karet českému týmu. "Je to o velké partě a myslím si, že ta funguje v našem týmu dlouhou dobu. Navíc jsou tu diváci. Myslím si, že kluci jsou velmi spokojení," uvedl Navrátil.

Radek Štěpánek už trénoval v O2 aréně
zdroj: ČTK

Češi si z pochopitelných důvodů přáli kurt co nejrychlejší. Argentinci jsou odkojeni antukou a rychlé odskoky jim při jejich stylu nesvědčí. "Přání bylo vyslyšeno na sto procent," řekl důrazně Berdych. "Povrch nám sedí a jsme rádi, že je takový, jaký je," dodal. "Po prvních dvou trénincích si myslím, že povrch je šitý jak pro Tomáše, tak pro další kluky v týmu," doplnil Navrátil.

Neopakovat loňskou chybu Argentinců

Češi jsou si vědomi role favoritů. Připomínají však, že ve stejné pozici byli Argentinci loni a právě proti českému týmu pohořeli. "Bereme tu roli. Poučením pro nás může být loňské semifinále. Pokusíme se z toho poučit, abychom se vyvarovali stejné chyby jako Argentinci," ujistil Berdych.

Přesto to nemusí být vůbec jednoduchý zápas. "Je to nepříjemný a zkušený soupeř," připomněl Navrátil. "Jim sedí antuka. Hrajou hodně pod kontrolou s velkým liftem, výborně se pohybují, snaží se držet dlouhé výměny. Důležité bude držet svou hru, dobře servírovat a tlačit ho od začátku do konce," popsal Berdych, který má s argentinskou jedničkou Juanem Monakem daviscupovou bilanci příznivou 2:0. Oba zápasy však skončili v pěti setech. "Dvě obrovské bitvy. Třeba nás čeká třetí," uzavřel český tenista.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy