Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v bleskovém šachu 2019

Nadalova prohra – senzace roku, jedna z největších v dějinách Wimbledonu

Madrid - Za vůbec nejpřekvapivější porážku v kariéře Rafaela Nadala označují španělské deníky jeho čtvrteční krach ve druhém kole Wimbledonu s Lukášem Rosolem. Českého tenistu, který světovou dvojku zdolal v pěti setech, chválí především za výborný servis, proti němuž Nadal jen těžko hledal účinnou obranu.

Lukáš Rosol a Rafael Nadal
zdroj: Isifa

"Lukáš Rosol byl dosud pro širší publikum neznámý. Je stý na žebříčku a specializuje se spíše na čtyřhru. Až doteď. Ve Wimbledonu Čech nechal svou navštívenku, když porazil Nadala po více než třech hodinách a pěti setech boje. Zřejmě jde o nejvýraznější překvapení tohoto roku," napsal deník Marca. Připomíná, že druhý hráč světového žebříčku Nadal vypadl ve druhém kole grandslamového turnaje předtím jen třikrát, naposledy v roce 2005. Zejména v posledním setu ale podle Marky neměl proti českému "dělostřelci" šanci.

Deník AS považuje Nadalovo vyřazení za spravedlivé a hlavně za poučné pro příští turnaje. "Jak by sám řekl, chyběla mu energie a pohyblivost. Jen zázrakem vyhrál první set v tie-breaku, když předtím musel zachránit tři setboly. V dalších dvou prohraných sadách pak trpěl tím, že nenašel recept na Rosolovy rány," popisuje AS. "Po čtvrtém vítězném setu sudí rozhodl, že se zatáhne střecha, po 45 minutách tak Nadal podle svých slov přišel na úplně odlišný kurt. Na nové scenérii, bez obvyklého čerstvého vzduchu, mu Rosol hned vzal podání a Nadal už neunikl palbě téměř dvoumetrového českého obra," líčí zbytek duelu.

"Prorok apokalypsy" Rosol podle deníku El País:

"Jeho hlavním přesvědčením je tvrdost úderů (65 vítězných), jeho kázání spočívá v esech (22). A u své Bible setrval i v pátém setu, kdy vyhrál 95 procent bodů po svém prvním podání."

Konkurenční El Mundo výsledek označuje za nejméně očekávanou porážku Nadalovy kariéry. Parafrázuje i Rosolovo prohlášení o tom, že šel do zápasu s tím, že Nadal je také jen člověk. Podle deníku totiž rodák z Manacoru až překvapivě odhalil, do jaké míry je to pravda.

Za výsledkem mohlo být podle El Munda i podcenění duelu. "Rosol hrál excelentní zápas od začátku do konce. Nečekali byste to od hráče, který vypadl v prvním zápase kvalifikace při všech předchozích pokusech a v hlavním turnaji odehrál dosud jen svůj debut s Chorvatem Ivanem Dodigem," píše list.

Je nám líto, video expirovalo.
Reakce Rosolova extrenéra Zbyňka Černého

Tenisoví experti o Rosolovi

Jimmy Connors: "Nevyhraje ani nedojde v turnaji daleko, ale je schopen zastavit v rozletu přední hráče."

Martina Navrátilová: "Souhlasím s Jimmym, budu šokovaná, když Rosol tohle někdy zopakuje, ale mám z Lukáše radost, že to dokázal."

Brad Gilbert, bývalý trenér Andyho Roddicka a Andyho Murrayho: "Lepší ukončení zápasu jsem neviděl. Neuvěřitelný výkon od toho kluka, kterého jsme dosud nikdo neznali."

Jiří Vaněk, trenér Barbory Záhlavové-Strýcové: "Lukáš před zápasem zavřel oči a po zápase je otevřel." 

Rohan Bopanna, indický deblista: "Tohle jsem nikdy neviděl. Z forhendu, bekhendu i ze servisu střílel jako z blesku."

Britský tisk: Murray má teď větší šanci

Světová média konstatují, že se Rosol postaral o jedno z největších překvapení v historii Wimbledonu. Britské noviny si pochvalují, že se díky vyřazení dvojnásobného šampiona Nadala otevřela cesta do finále domácí naději Andymu Murraymu. Očekávalo se, že skotský hráč na Španěla narazí v semifinále. "Murray má teď největší příležitost být prvním naším finalistou od roku 1938," napsal The Sun.

Server televizní stanice Eurosport označil Rosolův postup při jeho debutu v hlavní wimbledonské soutěži za jednu z největších senzací v celé historii tenisu. "Publikum na centrkurtu by zaujal stejně, kdyby přiletěl z Marsu. Po čtvrtku pravděpodobně jeho jméno Rafa Nadal ani žádný sportovní fanoušek už nezapomene," napsal web.

Výběr nejpřekvapivějších výsledků v historii Wimbledonu:

1985, 2. kolo: Kevin Curren (JAR) - John McEnroe (USA) 6:2, 6:2, 6:4,

1987, 2. kolo: Peter Doohan (Austrálie) - Boris Becker (SRN) 7:6, 4:6, 6:2, 6:4,

2002, 2. kolo: George Bastl (Švýcarsko) - Pete Sampras (USA) 6:3, 6:2, 4:6, 3:6, 6:4,

2002, 2. kolo: Paradorn Srichaphan (Thajsko) - Andre Agassi (USA) 6:4, 7:6, 6:2,

2003, 1. kolo: Ivo Karlovič (Chorvatsko) - Lleyton Hewitt (Austrálie) 1:6, 7:6, 6:3, 6:4,

2012, 2. kolo: Lukáš Rosol (ČR) - Rafael Nadal (Španělsko) 6:7, 6:4, 6:4, 2:6, 6:4.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy