Následuje
Sportovní zprávy

Na finále Fed Cupu pojede vedle tří opor i Hradecká

Praha – Světovou čtyřku Petru Kvitovou, Lucii Šafářovou, druhou deblistku světa Květu Peschkeovou a Lucii Hradeckou nominoval kapitán českých tenistek Petr Pála k finále Fed Cupu s Ruskem. Příští týden oznámí ještě pátou hráčku, která do dějiště utkání odcestuje jako náhradnice. Zápas se uskuteční 5. a 6. listopadu v Moskvě. "Nominace se nedělala lehce, strávil jsem nad tím několik dnů a nocí. To hovoří o kvalitě holek, které máme, ale hrát mohou jenom čtyři. Vzhledem k ostatním je to drsné, ale nedá se nic dělat," řekl Pála.

Lucie Hradecká
zdroj: ČTK

Pála vybíral ke čtvrté hráčce světa z dalších sedmi kandidátek. Z nominace vyplývá, že s Kvitovou nejspíše nastoupí do dvouher Šafářová (27. v žebříčku WTA) a na čtyřhru budou připraveny Peschkeová s Hradeckou, obě letošní grandslamové vítězky, i když každá s jinou hráčkou. Hradecká triumfovala s Andreou Hlaváčkovou v Paříži a Peschkeová se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou ve Wimbledonu.

"Když to řeknu papírově a člověk spočítá umístění hráček na žebříčku, přičemž u Hradecké vezme i debla, tak nám vyjde nejnižší číslo ze všech hráček. Rozhodl jsem se tak, aby v týmu byly tři holky na singla a jedna na čtyřhru s Květou jako nejlepší deblistkou," řekl Pála k nominaci. "Šafářová je schopna porazit hráčky z desítky i dvacítky, hraje levou rukou, což může být výhoda," vysvětloval kapitán.

Hradecká dostala přednost kvůli rychlé hře, kterou předvádí ve dvouhře, a deblovým schopnostem, které dokázala nejen grandslamovým titulem na Roland Garros. "Lucka (Hradecká) mi zapadla do týmu vzhledem k soupeři a schopnosti hrát výborně debla," řekl Pála a upozornil, že Hradecká s Peschkeovou spolu už Fed Cup hrály a loni získaly v prvním kole proti Německu rozhodující bod.

V nominaci se nedostalo na Barboru Záhlavovou-Strýcovou, která letos hrála v prvním kole proti Slovenkám i v semifinále proti Belgii, a na Ivetu Benešovou. Teoreticky přicházely v úvahu i Petra Cetkovská a Klára Zakopalová. "Nejdřív člověk sděluje ty příjemné zprávy a pak přijde na hovory, na které se netěším, protože holky chtěly všechny moc být v týmu, což mě strašně moc těší a mám k nim respekt. Systém je nefér, ale s tím se nedá nic dělat," řekl Pála.

Šafářová se do fedcupového týmu vrací, v semifinále proti Belgii nehrála kvůli zranění. Měla radost, že dostane příležitost. "Moc se těším, čeká nás těžký soupeř, ale my máme taky silný tým a věřím, že se nám podaří zvítězit," řekla. Radost měla i Hradecká, které se od Roland Garros příliš nedařilo a vyhrávala zápasy jen na turnajích nižší kategorie ITF. "Z nominace jsem byla nadšená. Na týmové soutěže se vždycky hodně těším," řekla.

Jednu hráčku navíc ještě Pála nominuje koncem příštího týdne. Tu může v případě zranění doplnit nejpozději v pátek před losem. "Vzhledem k důležitosti utkání si nemůžeme dovolit, aby v takovém případě na místě nebyl záskok," řekl Pála. Ruský kapitán Šamil Tarpiščev oznámil nominaci s předstihem již v září. Jeho kvarteto budou tvořit světová pětka Věra Zvonarevová, Anastasia Pavljučenkovová (15. WTA), Světlana Kuzněcovová (19.) a Jekatěrina Makarovová (53.).

Pro Pálu byla nominace nejtěžším rozhodnutím v životě

Vybrat čtveřici, se kterou se pokusí v Moskvě zaútočit na titul, nebylo vůbec jednoduché. "Bylo to nejtěžší, nejnepříjemnější rozhodnutí o nominaci, které jsem musel udělat," řekl Pála. "Všechny chtěly moc hrát a já si toho vážím a oceňuju to, protože to si každý kapitán přeje," dodal.

Se všemi adeptkami osobně – převážně telefonicky – mluvil. Zprávy o nominaci oznamoval nejdříve, poté vytočil i čísla těch hráček, na které se nedostalo. Často cítil, jak na druhém konci telefonu zavládl smutek. "Nepřeju ani jediné slzy, ale chápu to a je to logické. Já kdybych byl v jejich kůži, tak bych byl taky smutný a naštvaný. Jakákoliv z nich by tam mohla být, ale nominovat můžu jenom čtyři," řekl Pála.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy