Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Mám nohy oteklé jako želé, řekl Anderson po maratonském semifinále a chce tie-break

Šest a půl hodiny bojovali o finále Wimbledonu jihoafrický tenista Kevin Anderson a Američan John Isner. Po zápase, v němž se nakonec radoval z výhry Anderson, se opět silněji ozvaly hlasy pro zavedení tie-breaku i v rozhodující sadě, jako je tomu už na grandslamovém US Open.

Kevin Anderson
zdroj: Reuters autor: Mike Segar

Názor aktérů semifinálového maratonu prozradil Isner, který se při jedné z výměn stran v pátém setu podíval s utrápeným výrazem na umpirovou sudí Mariji Čičakovou a poprosil: "Mohli bychom hrát tie-break, prosím?" Odpověď samozřejmě znal. Utkání naprosto vyčerpaných tenistů tak po šesti hodinách a 34 minutách skončilo Andersonovou výhrou 7:6, 6:7, 6:7, 6:4, 26:24.  

Unavený vítěz na centrkurtu All England Clubu nepředvedl žádný výbuch nadšení. "Doufám, že tohle bude pro grandslamy signál ke změně. Snad se s tím dá něco dělat, protože na konci už se fakt necítíte dobře," řekl Anderson.  

Dvaatřicetiletý rodák z Johannesburgu navíc na londýnské trávě sehrál druhý dlouhý zápas za sebou. Ve čtvrtfinále překvapivě vyřadil obhájce titulu Rogera Federera po výhře 13:11 v pátém setu a na kurtu tak ve dvou duelech strávil téměř 11 hodin. "Bolí mě nohy, jsou oteklé a jako želé. Myslím, že tie-break by byl vhodný i ze zdravotního hlediska. Protože být tak dlouho na hřišti může mít negativní dopad na zdraví hráčů," uvedl Anderson.  

Je nám líto, video expirovalo.
Anderson udolal Isnera v pátém setu 26:24 a postoupil do finále

"Nevidím žádnou přidanou hodnotu oproti US Open, kde se tie-break v pátém setu hraje," přidal první jihoafrický finalista Wimbledonu po 97 letech. Podle něj na současné pravidlo doplatili také diváci, kteří si zaplatili za dvě semifinále. "A málem viděli jen jedno," řekl Anderson.  

Druhé semifinále mezi Novakem Djokovičem a světovou jedničkou Rafaelem Nadalem ze Španělska začalo po maratonu se zpožděním a podle předpokladů se v pátek dohrát nestihlo. Duel byl kvůli bezpečnostním předpisům přerušen krátce po jedenácté hodině místního času za stavu 6:4, 3:6 a 7:6 pro srbského tenistu.  

Anderson mezitím zahájil regeneraci, aby se dostal pro nedělní finále do co nejlepší kondice. "Má před sebou těžký úkol," poznamenal jeho páteční soupeř Isner, jenž o dlouhých duelech ví své. V roce 2010 sehrál v prvním kole Wimbledonu s Francouzem Nicolasem Mahutem nejdelší zápas historie, který vyhrál po jedenácti hodinách hry 70:68 v pátém setu. Po třídenním utkání pak vysoký Američan prohrál další zápas za hodinu a čtvrt.  

"Nikdy jsem takhle dlouhý zápas nehrál, takže se musím dát na finále co nejlépe dohromady. Raději bych to zvládl rychleji, když mě čeká jeden z nejlepších hráčů historie. Rozhodně to nebude jednoduché," řekl Anderson, jenž loni na US Open ve svém prvním grandslamovém finále podlehl Nadalovi.  

S regenerací Jihoafričan začal hned po zápase. "Okamžitě jsem šel do ledové lázně, potom jsem se protahoval. Ještě předtím jsem se najedl. Byla to docela výzva, protože v takové situaci fakt nemáte na jídlo ani pomyšlení, ale musíte se nějak donutit," popsal Anderson svůj program po skončení nejdelšího wimbledonského semifinále v historii.  

Jisté nicméně je, že překvapivý finalista bude mít na zotavení před nedělním bojem o titul více času než Nadal či Djokovič, kteří se minimálně na jeden set vrátí na centrkurt ve 14:00.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy