Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika ČR 2024

Výběr světa zachránila čtyřhra. Evropa přesto vede po prvním dnu 3:1

Po prvním dnu Laver Cupu vede Evropa nad výběrem světa 3:1. Výběr kapitána Björna Borga ovládl první tři dvouhry, když se postupně radovali Chorvat Marin Čilič, Rakušan Dominic Thiem a Němec Alexander Zverev. Tým Johna McEnroea zachránila od propadáku až závěrečná čtyřhra, ve které dvojice Kyrgios–Sock přetlačila česko-španělské duo Berdych–Nadal.

Rafael Nadal s Tomášem Berdychem
zdroj: ČTK/AP autor: Petr David Josek

V singlech získali Evropané pět zkrácených her a jeden super tie-break. Chorvat Marin Čilič porazil Američana Francese Tiafoea 7:6 (7:3), 7:6 (7:0), Rakušan Dominic Thiem Johna Isnera z USA 6:7 (15:17), 7:6 (7:2) a 10:7 v super tie-breaku a Němec Alexander Zverev Kanaďana Denise Shapovalova 7:6 (7:3) a 7:6 (7:5).

Až čtyřhra přinesla Evropě neúspěch. Berdych jako jediný v utkání prohrál servis a se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem podlehli australsko-americkému páru Nick Kyrgios, Jack Sock 3:6, 7:6 (9:7) a 7:10 v super tie-breaku.

Soutěž vymyšlená jako pocta Australana Roda Lavera bude pokračovat v sobotu a ve dvouhrách nastoupí Nadal, Berdych a Roger Federer, za výběr světa Američan Sam Querrey, Sock a Kyrgios. Kdo s kým bude hrát a jaké bude složení čtyřhry, odhalí kapitáni až v sobotu v 11:00. Vítězný tým potřebuje získat třináct bodů.

Úvodní utkání plné výměn od základní čáry rozhodla větší zkušenost vítěze US Open 2014 Čiliče. Svěřenec švédského kouče Jonase Björkmama vyhrál úvodní tie-break 7:3. Ve druhém setu sice ztratil podání a prohrával s devatenáctiletým Tiafoem 1:4, ale brejk získal zpět a ve zkrácené hře dominoval 7:0.

Čilič nastřílel přes čtyřicet vítězných míčů a za stavu 4:0 v závěrečném tie-breaku povzbuzoval fanoušky a usmíval se. Při mečbolu napálil sedmnácté eso. "Je moc příjemné, když vás hráči podporují z lavičky. Považuju si toho a bylo pro mě ctí zahájit novou akci," řekl aktuálně pátý hráč světa Čilič před téměř zaplněnou halou.

Tie-breaky rozhodly i druhý zápas. Především první zkrácená hra Thiema s Isnerem nabídla drama a až po třiadvaceti minutách se radoval Američan po výhře 17:15. "To byl neobyčejný tie-break. Rád sleduju Isnera, jak hraje, protože nikdy nevíte, co přijde," řekl druhý hráč světa Roger Federer, který v prvním dnu do hry nezasáhne.

Rakušan postupem času lépe četl Isnerův servis. Brejkboly ve druhém setu sice nevyužil, ale zkrácenou hru získal 7:2 a v super tie-breaku otočil z 0:4 na konečných 10:7. Nejspíše profitoval i z rad Borga, Federera či Nadala, kteří v jednu chvíli přišli k lavičce. "Bylo to skvělé a děkuji týmu za podporu. Není to velký tlak, ale extra motivace. A rady všech byly důležité, ale je tajemství, co mi řekli," smál se Thiem.

Třetí bod Evropy zařídil v duelu mladíků Zverev, snížení přinesla čtyřhra

Vyrovnaná první sada Zvereva s Shapovalovem dospěla také do tie-breaku. Němec v něm uspěl a Evropa tak vyhrála v úvodním dnu čtvrtou z pěti zkrácených her. "Lehce se to na lavičce řekne, ale hůře provádí," podotkl kapitán světa McEnroe.

Znovu se aktivně zapojil do rad i Federer. "Hlídej si, aby jsi ve výměně po třetím čtvrtém úderu necouval, a drž si lajnu," nabádal Švýcar. Zverev pak přišel na kurt a při podání Shapovalova měl čtyři mečboly, ale ani jednou neuspěl. A tak se hrál i tentokrát tie-break, který snad ani nemohl dopadnout jinak než výhrou Zvereva. "Všechny sety rozhodl tie-break, což ukazuje, jak nás to baví a jak chce každý vyhrát. Vedeme 3:0 a jsem rád, že jsem získal bod," uvedl Zverev.

Berdych s Nadalem se ve čtyřhře pomalu rozjížděli. Po prohozu Kyrgiose přišel Berdych o podání a s větší vervou hrající Sock s Kyrgiosem set už nepustili. Po ztracené první sadě měli Evropané ve druhé za stavu 2:1 dva brejkboly, ale Sock podání uhájil.

Kyrgios se blýskl parádním úderem mezi nohama, ale druhý v té samé výměně už netrefil. Olympijský vítěz čtyřhry z loňského Ria Nadal se snažil vyburcovat k obratu a v sedmém tie-breaku dne s Berdychem využili čtvrtý setbol.

Závěrečný super tie-break rozhodli Kyrgios se Sockem razantnějšími returny a ostřejšími míči atakujícími hráče na síti. Kyrgios zpečetil výhru esem. Tým světa prohrál první den na kurtu 1:3, ale jedno malé vítězství si může připsat. Hráči sedící na místě za kapitánem povzbuzovali živelněji. Režírovali i mexickou vlnu, dělali různá humorná gesta a Kyrgios se klouzal po břiše.

První den nové soutěže nadchl. Kapitáni, hráči i fanoušci zářili spokojeností. "Řeknu to krátce. Je to prvotřídní událost. Každý to tady viděl," shrnul McEnroe pocity obou týmů. "Prýští tady skvělá energie, hráči si navzájem fandí," doplnil.

Dnešní zápasy byly za bod, sobotní budou za dva a nedělní za tři body. "Vyhrajeme v sobotu první dvouhru a je srovnáno. Je to pořád otevřené," řekl McEnroe. K výhře v Laver Cupu je potřeba 13 bodů, za stavu 12:12 rozhodne o vítězi čtyřhra.

Výsledky úvodního dne Laver Cupu:

Marin Čilič (Chor., 5.) - Frances Tiafoe (USA, 72.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:0),

Dominic Thiem (Rak., 7.) - John Isner (USA, 17.) 6:7 (15:17), 7:6 (7:2), 10:7),

A. Zverev - Shapovalov 7:6 (7:3), 7:6 (7:5).

Berdych, Nadal - Kyrgios, Sock 3:6, 7:6 (9:7), 7:10.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články