Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Kvitová: Ruka není stoprocentní, ale je krásné být zpět. Nikdo to nečekal

Paříž – Když si sedla před novináře na tiskové konferenci před French Open, na její tváři zářil úsměv od ucha k uchu. Na Petře Kvitové bylo znát, jak si návrat na okruh WTA po pěti měsících, během nichž léčila pořezanou ruku z přepadení, užívá. Českou hráčku potěšilo milé přivítání v Paříži a přiznala, že tak brzký návrat sama nečekala.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK/AP/ autor: Christophe Ena

"Je krásné tady být a všechny vás vidět," řekla bývalá světová dvojka. "Nikdo neočekával, že tady budu. Jsem nadšená a je to splněný sen. Sedím tady, jsem v pavouku a hraju zase tenis. Bylo to složité období, ale zvládla jsem to a můžu hrát tenis, i když ruka není stoprocentní," uvedla.

Kvitové pořezal neznámý pachatel šlachy 20. prosince při přepadení v jejím prostějovském bytě. Týž den podstoupila operaci a podle prognóz se měla vrátit nejdříve po půl roce. Od začátku května ale začala trénovat s raketou na kurtu a nyní se představí v akci poprvé od listopadového finále Fed Cupu ve Francii.

"Jsem hodně šťastná, že mám druhou šanci hrát tenis. Mám ráda výzvy," řekla, hlas se jí lámal. V očích se jí zaleskly i slzy. "Hrát tady bylo rozhodnutí na poslední chvíli. Někde musím začít a jako grandslam to neberu. Je to něco víc."

Pro mnohé přichází její návrat brzy a nečekaně na antukovém French Open, celý tenisový svět ale Kvitovou vítá zpět. "Pro mě to je obrovské překvapení, protože během Fed Cupu jsem mluvila s českými trenéry, kteří říkali, že Petra nemůže ještě správně držet rakety. Takže jsem byla překvapená, že se to takhle rychle vylepšilo, ale samozřejmě jsem šťastná," řekla o návratu Kvitové bývalá tenistka Martina Navrátilová. "Nikdo nevěděl, jestli se na kurt vrátí, a teď to vypadá, že se to vylepšilo rychleji, než jsme předpokládali," dodala Navrátilová.

Musím někde začít, tak proč to oddalovat, říká Kvitová

"Dva týdny navíc sedět doma a jen trénovat, to by nebylo ku prospěchu po psychické stránce, když bych tady mohla teoreticky hrát. Beru to z pozice, že můžu hrát a musím někde začít. Proč to oddalovat, když už to tak nějak jde," uvedla sedmadvacetiletá hráčka, která bude plnit roli nasazené patnáctky.

Zranění Kvitové lékaři označili od počátku za velice vážné, ale je podle nich připravena hrát. "Neškolené oko by nepoznalo rozdíl oproti předchozímu stavu. Ani při hraní tenisu to moc vidět není. Je ve stavu, kdy ji může používat a zatěžovat jako ostatní aktivní hráčky," řekl lékař Radek Kebrle, který Kvitové v prosinci operoval všech pět pořezaných prstů a dva nervy.

Prvotní odhady mluvily o tom, že se vrátí nejdříve za šest měsíců. Stihla to ale o měsíc rychleji. "To překvapilo všechny včetně mě. Ale pracovala jsem na tom velice tvrdě. Neměla jsem žádné volno, jak si někdo mohl myslet," řekla.

V Paříži už Kvitová dvakrát trénovala. Ve čtvrtek se u dvorce pozdravila s Lucií Šafářovou a dnes i střídala Karolínu Plíškovou a Barboru Strýcovou na kurtu Suzanne Lenglenové. Před tréninkem se objala se svým bývalým koučem Davidem Kotyzou, který aktuálně vede světovou trojku Plíškovou.

"Jsem strašně šťastný, že se takhle brzo můžeme pokusit o návrat. Petra pro to udělala všechno, maximum, aby se vrátila co nejdřív. Tady uvidíme, jak to půjde. Jdeme na zkoušku," řekl kouč Kvitové Jiří Vaněk, bývalý trenér Plíškové.

V prvním kole se Kvitová utká s Američankou Julií Boserupovou, 86. hráčkou světového žebříčku. V tréninku před zápasem ukázala, že z forhendu od ní soupeřky znovu mohou čekat nelítostné údery. "Jsem ráda za progres, protože každý den ruku cítím líp. Kdybyste to viděli na začátku, tak byste nevěřili. Z tohoto pohledu jsem na sebe hrdá, jak jsem to všechno zvládla," řekla Kvitová.

Na každém kroku v areálu Rolanda Garrose cítí, jak ji všichni vidí rádi zpět. "Vítej zpátky", "Hodně štěstí", "Drž se", slýchá kolem sebe. "Mnoho tváří vidím strašně ráda a jsem moc ráda, že můžu být mezi nimi zpátky. Je to taková moje rodina."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy