Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sezona v sedle 2012 - Jezdecký sport

Kvitová přitáhne děti k tenisu, shodují se odborníci

Praha - Hvězdy a idoly přitahují pozornost, a tak se tenis díky super sezoně Petry Kvitové a triumfu týmu ve Fed Cupu může těšit na zvýšený zájem. Už letos se hlásilo mnohem víc dětí a popularita bílého sportu ještě vzroste. Kvitová nejenže vyhrála Turnaj mistryň, ale byla i strůjcem českého vítězství ve Fed Cupu, čímž dokázala vůli bojovat za republiku a jasně se zapsala do srdce fanoušků. Českému tenisu to dle odborníků jenom prospěje.

Šťastné Lucie Šafářová a Petra Kvitová
zdroj: ČT4

"Největším přínosem těch úspěchů je popularita sportu. Z historie víme, že rodiče, kteří se rozhodují, na jaký sport děti dát, tíhnou k tomu sledovat velké vzory," řekl Vladislav Šavrda, manažer nejstaršího českého klubu I. ČLTK Praha. "Letošní mimořádně úspěšná sezona pomůže k tomu, že mnoho rodičů a rodin se rozhodne pro tenis. Uvidí velkou motivaci a začne se rozšiřovat členská základna," uvedl.

Příkladem může být rychlobruslení a touha zkusit napodobit olympijskou vítězku, mistryni světa a vítězku Světového poháru Martinu Sáblíkovou. "Platí, že když se něčeho dosáhne, tak zájem roste. Rodiče si uvědomují, že není jenom jeden fenomén, a máme o rychlobruslení obrovský zájem," řekl Petr Novák, trenér Sáblíkové.

Členská základna tenisu osciluje okolo šedesáti tisíc lidí, ale už letos během sezony se poptávka zvýšila. Na pražské Štvanici zaznamenali ve srovnání s loňskem vysoký, až osmdesátiprocentní nárůst v letní školičce. "Bylo to potěšitelné a povzbudivé a myslím, že po úspěších v závěru roku to ještě naroste," pochvaloval si Šavrda.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK

Nábor mladých nadějí se koná tradičně v září a v Prostějově se přišlo do tenisové školičky TK Agrofert Prostějov zapsat okolo třiceti předškoláků a nechyběli u toho Tomáš Berdych s Kvitovou. "Jsem překvapený, kolik dětí se sešlo a jak jsou nadšené, že si s námi zahrají," řekl Berdych na webu klubu a Kvitová doplnila: "Přeju jim všem, ať u tenisu co nejdéle vydrží a dosáhnou neméně skvělých výsledků jako my."

V menším klubu v areálu Tenis centrum Head v Praze-Vestci mají každým rokem 15 až 20 nových zájemců ve věku od čtyř do šesti let. "Zrovna jsem si říkal, že by se to mohlo trošku zlepšit a o nějaké procento zvýšit," řekl šéftrenér akademie Jan Kodeš mladší, syn vítěze Wimbledonu a dvakrát Roland Garros Jana Kodeše.

Synonymem úspěšnosti, schopnosti najít a přetavit talent v hvězdu, je v posledních letech prostějovský klub. V nedávné minulosti se Jiří Novák dotáhl na páté místo světa a Kvitová s loňským finalistou Wimbledonu Berdychem září v současnosti.

Prostějov je společně s pražskými I. ČLTK a Spartou jedním ze tří Národních tenisových center, která se starají o vrcholový tenis. Dotace na výchovu jedince zdaleka nestačí, na pomoc musí přijít rodiče nebo sponzoři a podpora klubu. "Máme v centru devět lidí, kteří splňují nejvyšší kritéria, a na jednoho vychází tři sta tisíc na rok, což zdaleka sezonu nepokryje, proto musí přijít pomoc odjinud," konstatoval Šavrda.

Kvitová je typickým příkladem. Prostějov ji objevil ve Fulneku v devíti letech, vytáhl si ji a financoval její růst. Dnes je Kvitová druhou hráčkou světa, vítězkou Wimbledonu a Turnaje mistryň a vrací, co do ní kdo vložil. Společnosti M Sport Servis Miroslava Černoška, šéfa České sportovní, prostějovského klubu a sportovního manažera, odvádí pětadvacet procent z uzavřených obchodních smluv a z odměn na turnajích. Deset procent dává prostějovskému klubu, což po Istanbulu, kde Kvitová vydělala přes 30 milionů korun hrubého, přineslo dva miliony, jak uvedl deník MF Dnes.

Prostějov je mekkou českého tenisu

Prostějov za to nabízí talentům nadstandardní podmínky, deset venkovních dvorců plus centrkurt se zatahovací střechou a další kurty v hale. K tomu nezbytné zázemí nabízející regeneraci, ale i hotel s restaurací a třeba bowling na oddych. Rozpočet prostějovského tenisového klubu, kde mají 120 závodních hráčů, činí 20 milionů korun.

Děti začínají s hrou mini a baby tenisem a ze začátku velké náklady rodina nevydá. Raketa se dá pořídit za 300 korun a oblečení na sport s teniskami má každý. "Rodiče si musí rozmyslet, jestli bude dítě hrát víc individuálně nebo ve skupině, ale jinak není začátek náročný, je to stejné jako u jiných i nesportovních aktivit," řekl Šavrda.

Pravdou je, že u vrcholového sportu vydrží minimum dětí. Osud se často láme mezi 11. a 14. rokem věku. V tu dobu začíná být tenis, vrcholový sport obecně, finančně náročnější než dosud, a to vzhledem k častému cestování. "Děti to buď přestane bavit, nebo rodiče zjistí, že na to nemají. Tenis pak patří k dražším sportům," řekl Kodeš mladší.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy