Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Rallysprint 2020

Kouř z požárů ovlivňuje turnaje. Z kvalifikace o Australian Open odstoupila hráčka po záchvatu kašle

Požáry, které v posledních měsících sužují Austrálii, ovlivňují také průběh tenisových turnajů. Z kvalifikačního duelu o Australian Open musela odstoupit slovinská hráčka Dalila Jakupovicová poté, co dostala silný záchvat kašle. V Melbourne se hrálo také exhibiční utkání Kooyong Classic, kde pořadatelé zastavili zápas Marie Šarapovové s Němkou Laurou Siegemundovou.

Je nám líto, video expirovalo.
Kvalita ovzduší zasahuje do průběhu Australian Open

Jakupovicová musela ze zápasu odstoupit po silném záchvatu kašle, který slovinské hráčce nedovolil v utkání pokračovat. "Bála jsem se, že zkolabuji. Už jsem nemohla dále chodit," uvedla. "Přitom jsem nikdy neměla astma ani žádné dýchací potíže," dodala a zkritizovala také pořadatele za to, že dali zápasu zelenou. 

"Pro nás to není zdravé. Byla jsem překvapená, že nás poslali hrát. My nemáme na výběr," řekla Jakupovicová. Problémy měla na kurtu také někdejší světová jednička Šarapovová, která hrála se Siegemundovou. "Cítila jsem nutkání kašlat, ale byla jsem nemocná v posledních týdnech, tak jsem to přičítala tomu," uvedla Ruska.

Organizátoři její exhibiční duel zastavili ve druhém setu, což tenisová hvězda ocenila. V Melbourne Parku, kde probíhají kvalifikační souboje o Australian Open, mezitím byly zrušeny tréninky a kvalifikace se posunula o hodinu."Kouř byl ráno opradu značný. Nedopustíme, aby hráči a hráčky přišli k újmě," nechal se slyšet ředitel turnaje Craig Tiley.

Podle Tileyho se po odkladu podmínky ovzduší zlepšily, úřady ale přesto vydaly na úterý výrazná varování, podle nichž obyvatelé mají "venku pobývat co nejméně a vyhnout se sportovním činnostem". Pořadatelé ujistili, že zápasy zastaví, pokud bude situace neúnosná – podobně jako v případě extrémního horka nebo deště.

Na Twitteru se proti podmínkám ohradili i další tenisté a tenistky. "Proč musíme čekat, až se něco stane, než začneme něco dělat," napsala Elina Svitolinová. Kritikou na adresu pořadatelů nešetřil ani Francouz Gilles Simon. "Když se najdou doktoři, kteří řeknou, že hrát na Australian Open ve 45 stupních není nebezpečné, a rozhodčí, podle kterých není mokrá tráva ve Wimbledonu kluzká, určitě budeme schopni najít i experty, kteří potvrdí, že je kvalita ovzduší vyhovující," napsal.

Kouř z požárů se nese nad částmi Melbourne a kvalita vzduchu je velmi nízká. Podle meteorologů je dokonce celosvětově nejhorší. Katastrofální požáry zničily na jihovýchodě Austrálie od září už více než dva tisíce domů a 10,3 milionu hektarů porostu, což je území přesahující rozlohou Českou republiku. 

Zdroj
ČT sport, ČT24, Guardian

Hlavní zprávy