Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Když rovnoprávnost, tak ve všem. Mají i ženy hrát na tři vítězné sety?

New York - Třaskavé téma, které stále názorově rozděluje tenisovou veřejnost. Diskuse o tom, zda si tenistky zaslouží na grandslamech stejné odměny jako muži, neutichá ani šest let poté, co padla poslední konzervativní bašta - slavný All England Club a jím řízený Wimbledon. Na všech turnajích Velké čtyřky tak od roku 2007 berou všichni tenisté stejné odměny bez ohledu na pohlaví, ačkoliv ženy hrají pouze na dva vítězné sety.

Marion Bartoliová
zdroj: EMPICS autor: EMPICS Sport

Otázka prize money bývá na stole pravidelně při každém grandslamovém turnaji. Na "běžných" turnajích tenisového okruhu problémy nebývají, neboť zde i muži hrají pouze na dva vítězné sety. Grandslamová "rovnoprávnost" ale mnohým leží v žaludku a třeba Gilles Simon si vůbec nebere servítky.

"Mužský tenis je v současnosti mnohem atraktivnější. Tak proč by ženy měly brát stejné peníze?" ptal se francouzský tenista provokativně v loňském rozhovoru pro deník l'Equipe. A třeba poslední Wimbledon mu dává v lecčems za pravdu. Zatímco Marion Bartoliové stačilo v prořídlém ženském pavouku k titulu 14 odehraných setů, Andy Murray musel na cestě za svým snem v nabité konkurenci zvládnout o 10 setů víc.

A čerstvě se k tématu vyjádřil právě Murray v rozhovoru pro New York Times. "Nemyslím si, že by ženský tenis byl horší. Ale když hrají jen na dva vítězné sety, jsou to vlastně dva různé sporty," uvedl svěřenec Ivana Lendla. A rovnou nabídl i řešení: "Ať i ženy hrají na tři vítězné sety."

"Když trénujete na pětisetový zápas a také ho pak hrajete, tak je to jako běh na delší vzdálenost. Nejde srovnávat někoho, kdo běhá osmistovku a 400 metrů, každý trénuje jinak," pokračuje Murray. Možné řešení v podobě zkrácení mužských zápasů však odmítá. "Hra na tři vítězné sety dělá z grandslamů výjimečnou událost. Proto bych raději, aby i ženy hrály stejně," přemítá.

Slavný Skot jinak patří k velkým fanouškům ženského tenisu, zvláště Polky Agnieszky Radwaňské. "Líbí se mi její pestrá hra," tvrdí a dodává, že si mnohem víc užívá i duely žen než mužů. "U ženského tenisu nesleduji své konkurenty, nemusím tolik zkoumat jejich hru a mohu si mnohem víc užít tenis samotný."

Zdroj
NY Times

Hlavní zprávy