Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2019 Nizozemsko

Kapitán Pála: Hattrick zní dobře v každém sportu

Praha – Fedcupovou reprezentaci čeká ve francouzském Štrasburku od 12. do 13. listopadu finále nejprestižnější ženské týmové soutěže. Kapitán Petr Pála věří síle svého družstva. České tenistky pod jeho vedením Fed Cupu dlouhodobě kralují a s pomocí hlavních opor Karolíny Plíškové či Petry Kvitové budou v zemi galského kohouta usilovat o třetí triumf po sobě a pátý za posledních šest let.

Petr Pála
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

"Je to velká motivace vyhrát třikrát po sobě. Hattrick zní dobře v každém sportu a holky pro to udělají všechno," uvedl Pála při dnešním oznámení nominace, ve které světovou pětku Karolínu Plíškovou a jedenáctku Petru Kvitovou doplňují Barbora Strýcová (20. v žebříčku dvouhry WTA) a deblová čtrnáctka Lucie Hradecká.

Třikrát po sobě dokázaly Fed Cup vyhrát Američanky, jež v letech 1976 až 1982 triumfovaly sedmkrát, československý výběr (1983 až 1985) díky Haně Mandlíkové a Heleně Sukové a naposledy Španělky v letech 1993-1995.

Fakt, že se Češkám v posledních letech nadmíru daří, je staví do role favoritek. Od roku 2011 mají bilanci patnácti výher a jedné prohry. "To ale neznamená, že Francii podceníme. S rolí favoritek se už umíme vypořádat," pokračoval Pála.

Barbora Strýcová s Karolínou Plíškovou
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Kapitána především těší, jak se ve druhé polovině sezony zvedla forma Karolíny Plíškové a Kvitové. Prvně jmenovaná postoupila do finále US Open a je světovou pětkou, druhá získala bronz na olympiádě v Riu a nedávno vyhrála titul v čínském Wu-chanu.

"Kája i Péťa hrají velmi dobře. Bára hraje pořád stabilně dobře a Lucka už v minulosti ukázala, že ve Fed Cupu umí zahrát," řekl Pála. Vybrané kvarteto mu navíc dává hodně variant do dvouher i čtyřhry. "Tři do singla a tři do debla. Tak to bylo myšleno a jsem rád za tuhle sestavu, která dává hodně možností," dodal.

Je nám líto, video expirovalo.
V nominaci na finále Fed Cupu chybí Šafářová

V sestavě má dvě silné osobnosti. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová táhla tým od titulu v roce 2011, loni její roli převzala Karolína Plíšková. Rozkolu mezi nimi, žárlivosti či jiného negativního jevu, se nebojí.

"Ani jedna z nich není typ, který by ostatním dával najevo, že já jsem jednička a mě štve, že jsem teď dvojka. Každá potřebuje tu druhou, aby se vyhrálo a dobře spolu vycházejí," ujistil.

Češky čeká páté finále za šest let a zkušenosti z velkých zápasů mají na své straně. Třikrát vyhrály doma před více než 14 tisíci fanoušky v Praze a jednou v Rusku. "Hráčky nesmí atmosféra pohltit, ale ty zkušenosti máme," přiznal Pála.

Ve Štrasburku bude zápas hostit basketbalová hala a dá se očekávat bouřlivá atmosféra. Francouzi rádi zpívají a připravují různé choreografie v hledišti. "Je to tenisový národ, umí fandit a dodají domácím obrovskou podporu. Na to se musíme připravit, ale hráčky na to máme," věří Pála.

Fedcupové úspěchy staví tenistky do pozice nejlepšího týmového sportu v Česku, ač je tenis jinak individuální sport. "Jako fanoušek bych byl rád, kdyby toho bylo víc. A proč to tak je? Hráčky mají kvalitu a je velký výběr," zakončil Pála.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy