Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
XTERRA - ME 2022 Prachatice

Jsme připraveni v Číně turnaje nepořádat. Možná i dlouhodobě, říká prezident WTA

Tenisová WTA přistoupila v případě kolem Pcheng Šuaj k tvrdým krokům vůči Číně. Ženská tenisová asociace pozastavila v zemi konání turnajů a podle prezidenta WTA Steva Simona by se tento postup nemusel týkat jen nadcházejícího roku. Rozhodnutí ocenily osobnosti typu Billie Jean Kingové a Novaka Djokoviče. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) mezitím uvedl, že s tenistkou vedl druhý rozhovor a Pcheng Šuaj je podle něj v pořádku.

Je nám líto, video expirovalo.
WTA odkládá kvůli Pcheng Šuaj turnaje v Číně

"Doufáme, že to nabere správný směr, ale pokud to bude pokračovat jako dosud, tedy neproduktivně, jsme připraveni na to, že v té oblasti nebudeme působit," uvedl Simon několik hodin poté, co v tiskovém prohlášení oznámil pozastavení konání turnajů v Číně a Hongkongu. "Zatím jsme je nezrušili, ale jsme na tuto možnost připraveni. A poté se může diskuze ubírat směrem: Je to jen na rok 2022? Je to také pro budoucnost? Tyhle všechny otázky časem přijdou na řadu."

WTA ve středu oznámila suspendaci čínských turnajů kvůli situaci kolem někdejší světové deblové jedničky Pcheng Šuaj, jež před měsícem na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení. Elitní čínská tenistka se poté vytratila z veřejného života a až po tlaku zahraničních médií a organizací se objevila ve videích stranických médií.

Pcheng Šuaj
zdroj: Reuters autor: Adnan Abidi

S Pcheng Šuaj se pak spojil prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, kterému hráčka řekla, že je v pořádku a v bezpečí. Simon nicméně uvedl, že ani videohovor s Bachem ho nepřesvědčil o tom, že dvojnásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře může komunikovat bez cenzury a nátlaku. Šéf WTA od začátku případu volá po spravedlivém a transparentním vyšetření obvinění.

"Chceme s Pcheng hovořit sami a ujistit se, že je opravdu v bezpečí a svobodná a že není cenzurována či zastrašována. Zatím nám tento rozhovor nebyl umožněn a nemáme jistotu, že to, co vidíme, není předem připravené," řekl Simon. "Druhým důležitým prvkem je to, že chceme plné a transparentní vyšetření těch obvinění, bez jakékoli cenzury."

Mezinárodní olympijský výbor naopak tvrdí, že podle něj je Číňanka v pořádku a v bezpečí. "Máme stejné obavy jako mnoho dalších lidí a organizací o blaho a bezpečnost Pcheng Šuaj. Proto s ní tým MOV včera vedl další videohovor. Nabídli jsme jí širokou podporu, zůstaneme s ní v pravidelném kontaktu a dohodli jsme se na leden na osobním setkání," uvedl MOV v prohlášení na webu.

Pcheng Šuaj
zdroj: AP autor: Andy Wong

Krok podpořila Kingová nebo Djokovič

Rozhodnutí WTA ocenilo mnoho tenisových osobností včetně spoluzakladatelky ženské tour Kingové. "WTA si zvolila být na správné straně historie tím, že brání práva svých hráček. Je to další důkaz, že ženský tenis je lídrem v ženském sportu," uvedla vítězka 39 grandslamových turnajů, jejíž jméno od loňska nese prestižní soutěž ženských tenisových týmů.

Za WTA se postavila také mužská světová jednička Djokovič, který loni založil nezávislou hráčskou asociaci, jež chce zastupovat tenisty i tenistky. "Plně podporuji postoj WTA, protože nemáme dost informací o tom, zda se Pcheng Šuaj vede dobře. Jde tady o blaho tenistky, takže musíme být jako tenisová komunita jednotní," uvedl srbský tenista na finálovém turnaji Davis Cupu v Madridu.

Čínská strana se k případu vyjadřuje sporadicky. Celou kauzu považuje za zpolitizovanou a za snahu vyvolat bojkot únorových zimních olympijských her v Pekingu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články