Následuje
ODM 2020: Lyžařský orientační běh

Je to tam! Češky po 23 letech vyhrály Fed Cup

Moskva - České tenistky se po 23 letech radují z triumfu ve Fed Cupu. V dramatickém finále v Moskvě porazily Rusko 3:2 na zápasy. Vítězný bod získaly Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou, které v rozhodující čtyřhře zdolaly Marii Kirilenkovou s Jelenou Vesninovou 6:4, 6:2. Hrdinkou fedcupové jízdy týmu kapitána Petra Pály se stala světová dvojka Petra Kvitová, vítězka šesti svých dvouher v letošním ročníku. Ve finále proti Rusku nejdříve zdolala Kirilenkovou a dnes vydřela výhru nad Světlanou Kuzněcovovou.

Vítězný Fed Cupový tým ČR
zdroj: ČT4

O triumf českých tenistek se zasloužilo nejen finálové kvarteto Kvitová, Lucie Šafářová, Hradecká a Peschkeová, ale také Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které vyhrály rozhodující čtyřhru v semifinále v Belgii.

Tenistky slaví premiérový titul ve Fed Cupu v historii samostatné republiky a první od roku 1988, kdy popáté a naposledy zvítězilo tehdejší Československo. Zápas dospěl k rozhodující čtyřhře po dvou výhrách Kvitové, na kterou nenavázala Šafářová. Ta nezískala set proti Kuzněcovové ani proti Anastasii Pavljučenkovové.

Fed Cup
zdroj: ČT4

"Hrály jsme skvěle, výborně a jsme strašně šťastné, že máme ten pohár. Jako tým jsme byly famózní a děkujeme fanouškům," řekla Peschkeová České televizi. "Je to neuvěřitelné, skoro nemůžu mluvit," přidala se Hradecká a zakřičela s přitakáním ostatních hráček: "Stejně jsme říkaly, že tu mísu dovezeme domů!"

Ve čtyřhře táhla český pár Hradecká odvážnými údery, zatímco zkušenější Peschkeové se oproti zvyklostem zpočátku nedařilo na síti. První o podání přišla za stavu 2:2 Hradecká a brejkboly v šesté hře Češky ještě promarnily. Na druhé straně byla nebezpečnější Vesninová, hrající často agresivně po lajnách.

Lucie Hradecká a Květa Peschkeová
zdroj: Ap

Nadšeně bojující Hradecká strhla Peschkeovou, díky čemuž nastal obrat. Čtyři hry v řadě a kiks Vesnivové při třetím setbolu posunuly první set Češkám. V druhé sadě pokračovaly Češky v jistém výkonu, dobře podávaly a doplňovaly se na síti. Ve čtvrté hře vzaly podání Vesninové a brejk Hradecká i jedním ze svých es potvrdila zvýšením na 4:1.

O dvě hry později se Kirilenková pokusila zastrašit Hradeckou, na kterou napálila return a míč se o českou hráčku otřel. Rozjeté české duo se ale nenechalo rozhodit a nekompromisními voleji dokráčelo pro triumf.

Poslední game se hrál při podání Vesninové. Peschkeová i Hradecká postupně nevyužily tři mečboly, ale při čtvrtém dala Hradecká nechytatelnou ránu. Všechny hráčky i členové realizačního týmu si na oslavu triumfu zatancovali na kurtu kolečko.

České tenistky dopadly ve finále týmové soutěže lépe než tenisté. Tomáš Berdych a spol. hráli o titul v Davisově poháru předloni a ve Španělsku na "salátovou mísu" nedosáhli.

Česká a ruská tenisová reprezentace po zápase
zdroj: CT4

Vítězství ve Fed Cupu: 1975 - Martina Navrátilová, Renata Tomanová 1983 - Helena Suková, Hana Mandlíková, Iva Budařová, Marcela Skuherská 1984 - Helena Suková, Hana Mandlíková (Iva Budařová, Marcela Skuherská) 1985 - Helena Suková, Hana Mandlíková, Andrea Holíková, Regina Maršíková 1988 - Helena Suková, Radka Zrubáková, Jana Novotná, Jana Pospíšilová 2011 - Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Lucie Hradecká, Květa Peschkeová (Barbora Záhlavová-Strýcová, Iveta Benešová)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy