BBV po 25 letech

Šwiateková nešetřila Potapovovou a nadělila jí na cestě do čtvrtfinále dva kanáry

Úřadující šampionka Polka Iga Šwiateková deklasovala na tenisovém Roland Garros Rusku Anastasii Potapovovou dvakrát 6:0 a postoupila do čtvrtfinále. Třiadvacetiletá rodačka z Varšavy, která útočí na antukových dvorcích v Paříži na třetí titul po sobě a čtvrtý celkově, ovládla utkání za pouhých 41 minut. V další fázi narazí na Markétu Vondroušovou. Mezi muži jdou dál také Ital Jannik Sinner či Španěl Carlos Alcaraz.

Světová jednička Šwiateková, která ve 3. kole vyřadila Češku Marii Bouzkovou, postoupila do čtvrtfinále Roland Garros popáté v řadě.

Jednačtyřicáté tenistce světa Potapovové povolila za celý zápas jen deset míčů. První sada trvala na hlavním kurtu Phillipea Chatriera 20 minut, druhý set byl o minutu delší.

Vondroušová postoupila v Paříži do čtvrtfinále, vyzve v něm Šwiatekovou

Šwiateková vyhrála utkání poměrem 6:0, 6:0 popáté v kariéře. Naposledy se jí to povedlo vloni ve 3. kole Roland Garros proti Číňance Wang Sin-jü.

"Byla jsem hodně soustředěná. Nedívala jsem se na skóre a hrála dál svou hru. Skončilo to velmi rychle, je to docela zvláštní," uvedla v rozhovoru na kurtu čtyřnásobná grandslamová šampionka.

Sinner po katastrofálním vstupu do zápasu vybojoval výhru 2:6, 6:3, 6:2, 6:1 nad domácím Corentinem Moutetem. Vítěz Australian Open v úvodu zápasu na soupeře hnaného bouřlivým publikem nestačil a rychle prohrával 0:5. V šestém gamu odvrátil dva setboly a úspěšným brejkem zažehnal hrozbu "kanára", set ale nezachránil. Ztrátou podání vstoupil i do druhé sady, trpělivou hrou ale dokázal vývoj zápasu otočit.

Postupem do čtvrtfinále vyrovnal dvaadvacetiletý Ital své pařížské maximum z premiérového startu v roce 2020 a udržel si naději na místo světové jedničky. Jeho dalším soupeřem bude Bulhar Grigor Dimitrov.

Bez větších potíží pokračuje turnajem třetí nasazený Alcaraz, který porazil Kanaďana Felixe Augera-Aliassimea 6:3, 6:3, 6:1 a utká se s Řekem Stefanosem Tsitsipasem. Do čtvrtfinále Roland Garros postoupil Alcaraz potřetí za sebou a živí šanci na první pařížský titul. Na grandslamech zatím triumfoval před dvěma lety na US Open a vloni ve Wimbledonu.

Tenisový grandslamový turnaj Roland Garros (antuka, dotace 53,5 milionu eur):

Muži:

Dvouhra – 3. kolo:

Djokovič (1-Srb.) – Musetti (30-It.) 7:5, 6:7 (6:7), 2:6, 6:3, 6:0, Ruud (7-Nor.) – Etcheverry (28-Arg.) 6:4, 1:6, 6:2, 6:2, Fritz (12-USA) – Kokkinakis (Austr.) 6:3, 6:2, 6:7 (4:7), 5:7, 6:3.

4. kolo: Sinner (2-It.) – Moutet (Fr.) 2:6, 6:3, 6:2, 6:1, Alcaraz (3-Šp.) – Auger-Aliassime (21-Kan.) 6:3, 6:3, 6:1, Dimitrov (10-Bulh.) – Hurkacz (8-Pol.) 7:6 (7:5), 6:4, 7:6 (7:3), Tsitsipas (9-Řec.) – Arnaldi (It.) 3:6, 7:6 (7:4), 6:2, 6:2.

Čtyřhra – 1. kolo:

Macháč, Čang Č'-čen (ČR/Čína) – Mies, Skupski (12-Něm./Brit.) 4:6, 6:4, 6:3.

Ženy:

Dvouhra – 4. kolo:

Vondroušová (5-ČR) – Danilovičová (Srb.) 6:4, 6:2, Šwiateková (1-Pol.) – Potapovová (Rus.) 6:0, 6:0, Gauffová (3-USA) – Cocciarettová (It.) 6:1, 6:2, Džábirová (8-Tun.) – Tausonová (Dán.) 6:4, 6:4.

Čtyřhra – 1. kolo:

Siniaková, Gauffová (5-ČR/USA) – Sü I-fan, Danilinová (Čína/Kaz.) 6:3, 6:0, Bouzková, Sorribesová (7-ČR/Šp.) – Carleová, Parryová (Arg./Fr.) 6:4, 6:2, Detiucová, Anšbová (ČR/Rus.) – Bogdanová, Cristianová (Rum.) 7:6 (7:4), 6:2.

2. kolo:

Krejčíková, Siegemundová (4-ČR/Něm.) – Nosková, Mihalíková (ČR/SR) 3:6, 6:2, 6:2.

Smíšená čtyřhra – 1. kolo:

Krejčíková, Vliegen (ČR/Belg.) – Vekičová, Dodig (Chorv.) 6:4, 4:6, 10:2, Sie Šu-wej, Zieliňski (7-Tchaj-wan/Pol.) – Siniaková, Macháč (ČR) 6:2, 7:6 (7:3).

Junioři:

Dvouhra – 1. kolo:

Mrva (8-ČR) – Stenzer (Něm.) 6:2, 6:4, Brunclík (10-ČR) – Camus (Fr.) 6:2, 6:1, Jones (6-Austr.) – Klimas (ČR) 6:4, 4:6, 6:2.

Juniorky:

Samsonová (3-ČR) – Lemeová Da Silvaová (Braz.) 6:1, 6:1, Valentová (12-ČR) – Basilettiová (It.) 6:4, 6:2, Urbanová (ČR) – Nilssonová (Švéd.) 6:3, 7:6 (7:3), Ticháčková (ČR) – Arystanbekovová (Kaz.) 6:4, 7:5.