Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Nepodporuji válku ani Lukašenka, prohlásila Sabalenková po vypjatém duelu se Svitolinovou

Po čtvrtfinále na Roland Garros marně čekala u sítě na to, aby si potřásla s rukou ukrajinské soupeřky a ještě víc přiostřila už tak napjatou atmosféru. Světová dvojka Aryna Sabalenková z Běloruska se hájila tím, že šlo o sílu zvyku. Ukrajinka Elina Svitolinová dostála dřívějším slovům a v reakci na zapojení Běloruska do vojenské invaze na Ukrajině Sabalenkovou ignorovala. Běloruska poté mírnila napětí, když prohlásila, že válku ani prezidenta Alexandra Lukašenka nepodporuje.

Je nám líto, video expirovalo.
Muchová si poprvé v kariéře zahraje pařížské semifinále

Pětadvacetiletá Sabalenková vyřadila na Roland Garros už druhou reprezentantku Ukrajiny, před Svitolinovou porazila v 1. kole také Martu Kosťukovou. Také ta jí ruku nepodala, za což si vysloužila bučení. Svitolinovou, která o svém záměru informovala už dříve a po osmifinále si nepotřásla rukou ani s Ruskou Darjou Kasatkinovou, počínání Sabalenkové překvapilo.

"Upřímně nevím, na co tam u sítě čekala. Moje prohlášení bylo přeci jasné," řekla. Bučení fanoušků ji nepřekvapilo, čekala ho. Podle ní ale Sabalenková čekáním u sítě situaci přiživila. "Ano. Myslím, že ano. Bohužel," doplnila Svitolinová.

Sabalenková, která poslední dvě tiskové konference vynechala kvůli otázkám na politická témata, tentokrát mezi novináře dorazila. Hájila se, že na Svitolinovou čekala u sítě ze zvyku. "Ani nevím, proč jsem tam šla. Byl to instinkt jako vždy po mých zápasech," uvedla. "Nemyslím si ale, že by si zasloužila, aby se na ni bučelo. Respektuji ji, co dokázala po porodu. Je to velmi obdivuhodné, co dělá," dodala.

Vítězka Australian Open dostala také otázku na dřívější společné fotografie s prezidentem Lukašenkem. "Hráli jsme v Bělorusku spoustu Fed Cupů. Byl na našich zápasech a po zápasech se s námi fotil. Tou dobou se v Bělorusku, na Ukrajině nebo Rusku nedělo nic zlého," řekla. "Jak jsem několikrát řekla: Nepodporuji válku. Nechci, aby moje země byla zapojená do jakéhokoliv konfliktu," podotkla.

Když se jí proto novináři tázali, že když nepodporuje válku, zda stále podporuje Lukašenka, odpověděla: "Těžká otázka. Ale to, že nepodporuji válku, znamená, že v tuto chvíli nepodporuji Lukašenka."

Sabalenková dosud neztratila na Roland Garros ani set, vyhrála dvanáctý grandslamový zápas po sobě a 34. v sezoně. V boji o finále narazí ve čtvrtek na Karolínu Muchovou.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články