Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

Na double raději nemyslí. Už teď jsem na sebe pyšná, říká před velkým finále Krejčíková

Na kurtu chce nechat duši. Barbora Krejčíková se vrhne do finále dvouhry Roland Garros, a to ji ještě v neděli čeká boj o titul ve čtyřhře. Double zatím neřeší. Jisté je, že svět pozná vítězku, kterou ještě neviděl. Pro Rusku Anastasii Pavljučenkovovou je to také první grandslamové finále. Obě mají s hráčkami ze země soupeřky pozitivní bilanci - Krejčíková s Ruskami 16:8, bývalá juniorská jednička Pavljučenkovová s Češkami 34:26 a letos porazila na antuce v Madridu Karolíny Plíškovou i Muchovou. Přímý přenos vysílá od 15:00 ČT2 a web ctsport.cz.

Barbora Krejčíková
zdroj: AP autor: Thibault Camus

V Paříži je Krejčíková nejvytíženější hráčkou bez volného dne. Hraje dvouhru, čtyřhru a byla i v mixu. "Cítím se dobře. Samozřejmě jsou bolístky a bylo by divné, kdyby nebyly."

"Už teď jsem na sebe pyšná, jak jsem to tady zvládla," řekla Krejčíková po semifinále. Pro duel o titul má jednoduchý plán. "Prostě si to půjdu užít, protože jsem nikdy nečekala, že bych se mohla dostat takhle daleko. Půjdu tam a budu bojovat až do konce. Budu makat do posledního míče a doufám, že by to mohlo vyjít na ten pohár. To by bylo pěkný," přála si.

Double po 21 letech?

Krejčíková může po 21 letech navázat na pařížské antuce na domácí Mary Piercovou, která v roce 2000 ovládla dvouhru i čtyřhru. A případně by to dokázala jako druhá Češka, legendární Martina Navrátilová slavila double dvakrát v letech 1982 a 1984.

Krejčíková nechce na zisk dvou trofejí myslet. "Protože jakmile si to začnu připouštět, tak se nic nestane a nebude se mi dařit. Musím to pořád brát jako každý jiný zápas na normálním turnaji a ať to dopadne jakkoli, tak je to pro mě vítězství," řekla a dodala: "Ať to dopadne dvakrát vítězně, dvakrát porážka nebo jedna jedna, tak budu ráda za všechno. Vážím si, že tady můžeme být a hrát a že jsme v této těžké době zdraví. Nemusíme řešit starosti, jaké mají lidi, kteří mají covid a jsou na tom špatně," připomněla Krejčíkové celosvětové trable s koronavirem.

Tenistka z Ivančic u Brna už má dva velké tituly ve čtyřhře a tři ze smíšené čtyřhry. Poprvé ale zažije atmosféru grandslamového finále ve dvouhře. "Doufám, že to bude stejné, že žádné nové věci nebudou, akorát tam budu sama bez parťáka. Ale jsem ráda, že si i v singlu můžu zahrát takový zápas. Každý si přeje dostat se tak daleko, takže si toho hodně vážím."

Dlouhé čekání Pavljučenkovové

S devětadvacetiletou Pavljučenkovovou se Krejčíková dosud nestřetla. Zatímco Češka je v grandslamovém finále při své teprve páté účasti v hlavní soutěži turnajů velké čtyřky, Ruska se tak daleko dostala až na dvaapadesátý pokus. "Jsem ráda, že jsem to dokázala. Ušla jsem dlouhou cestu, mám radost, ale soustředím se a chci víc," řekla Pavljučenkovová.

Rodačka ze Samary se před letošním Roland Garros dostala na grandslamech šestkrát do čtvrtfinále. "Ale nikdy jsem nehrála vyrovnaně, abych to dotáhla dál," řekla a k touze po grandslamovém titulu dodala: "Ten má v hlavě každý tenista. To je nejvíc, proto hrajeme."

Před letošní sezonou se rozhodla v přípravě ještě přidat. "Udělat všechno možné, abych nelitovala, až jednou skončím," řekla Pavljučenkovová, jež má nově i sportovního psychologa.

Naváže Krejčíková na Kvitovou? A také Mandlíkovou?

Poslední českou grandslamovou vítězkou dvouhry je Petra Kvitová z Wimbledonu 2014. Od té doby Češky čtyřikrát neuspěly ve finále - Lucie Šafářová (2015) a Markéta Vondroušová (2019) na Roland Garros, Karolína Plíšková na US Open 2016 a Kvitová na Australian Open 2019.

Jedinou českou vítězkou dvouhry na French Open je Hana Mandlíková z roku 1981. Martina Navrátilová uspěla dvakrát, ale v letech 1982 a 1984 hrála pod vlajkou USA.

Krejčíková má díky účasti ve finále jisté další vylepšení pozice v žebříčku, a to na 21. místo, v případě triumfu by se poprvé dostala do světové dvacítky a byla by patnáctá. Pavljučenkovová se do dvacítky vrátí a zisk trofeje by znamenal čtrnácté místo, příčku za jejím kariérním maximem.

Vítězka dvouhry si připíše na konto 1,4 milionu eur (zhruba 35,6 milionu korun), poražená finalistka 750 tisíc eur (asi 19,5 milionu korun).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy