Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Federer popáté usedl na evropský sportovní trůn

Varšava - Světová tenisová jednička Švýcar Roger Federer byl popáté za uplynulých šest let zvolen nejlepším evropským sportovcem. V pomyslném závěsu za Švýcarem skončil mistr světa formule 1 Brit Jenson Button a třetí místo v anketě obsadil norský biatlonista Ole Einar Björndalen, jenž letos rozšířil svou mimořádnou sbírku o další čtyři tituly světového šampiona.

Federer, který v tomto roce vyhrál poprvé v kariéře Roland Garros a ve Wimbledonu získal rekordní patnáctý grandslamový titul, obdržel v tradiční anketě polské tiskové agentury PAP 135 bodů. V hlasování 18 agentur včetně České tiskové kanceláře zvítězil s převahou, neboť druhého Buttona porazil o 54 bodů. Třetí Björndalen dostal 73 bodů.

Osmadvacetiletý Švýcar vyhrál anketu poprvé v roce 2004, kdy ukončil tříleté kralování německé legendy formule 1 Michaela Schumachera. V roce 2005 se Federer podělil o prvenství s ruskou tyčkařkou Jelenou Isinbajevovou a jeho vítěznou šňůru přetrhl až loni Španěl Rafael Nadal, který ho tehdy sesadil i z čela tenisového žebříčku. Mezi 52 vítězi v historii ankety figuruje i běžkyně Jarmila Kratochvílová, která ji opanovala v roce 1983.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy