Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Nepříjemný povrch v Kluži. Ale holky umí hrát na všem, ví Pála

Kluž (Rumunsko) - V Česku hrávají tenistky Fed Cup na povrchu rychlém na hranici pravidel, ale nyní je čeká opak. V prvním kole v Kluži chtějí domácí Rumunky o víkendu otupit útok obhájkyň titulu dvorcem, jehož pomalost je na spodní hranici pravidel, což prokázalo měření. "Zadrhává se to, je to šmirgl," řekla o dvorci Karolína Plíšková. "Bude to vyrovnané. Povrch nahrává domácím, ale holky umějí hrát na všem," řekl kapitán českého týmu Petr Pála. Víkendové přímé přenosy utkání přinese ČT sport a náš web.

Petr Pála
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

U povrchů se v soutěžích družstev - Fed Cupu a Davisově poháru - měří hodnota rychlosti odskoku míče, tzv. Court Pace Rating. Při vítězných finálových duelech, předloni proti Němkám a loni proti Ruskám, byl dvorec v pražské O2 Areně vyladěn vždy na maximálně povolené hranici 50. Nyní je v Kluži na opačné straně, má 29, přičemž minimum je 24.

"Měření ukázalo, že je to v normě. Povrch je opravdu velmi pomalý, ale je to v pořádku. Výhoda domácího prostředí musí být," řekl kapitán Petr Pála po dopoledním tréninku Petry Kvitové s Barborou Strýcovou. "Zahrály si set a kousíček a obě dělaly cvičení na rytmus, aby si zvykaly na odskoky," řekl Pála.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Pomalý povrch by měl vyhovovat rumunské jedničce Simoně Halepové. Světová trojka má hru založenou na výborném pohybu a pevné obraně. Češky mají naopak hlavní údernou sílu v Kvitové a Karolíně Plíškové. Obě hrají agresivním stylem a snaží se míče ukončovat, což nyní půjde hůř.

"Každý odskok je jinak, není to pravidelné. Čop je tu nepříjemný," řekla světová třináctka Plíšková. "Bavily jsme se s holkama a takový povrch nikde na turnajích není," přidala čtvrtá členka sestavy Denisa Allertová.

Na pomalém povrchu bude Pála na Plíškovou nejspíše hodně spoléhat. "Zatím to není úplně ideální, ale já nejsem moc tréninkový typ," řekla ke svým výkonům a k zápasu dodala: "Ráda bych navázala na Prahu, ale je to jako nový turnaj. Máme nepříjemné soupeřky."

Kapitán Pála s trenérem Davidem Kunstem při trénincích na tenistky apelují, aby hrály hodně trpělivě. Základem bude dobře stát u úderu a chodit do míče. "Nemělo by se pospíchat, nezabíjet z prvního míče a neuspěchat to," řekl Pála.

"Ze začátku to bylo divoké, ale zvykáme si. Je to náročné, balony se zastavují a musí se hodně pracovat na kurtu. Těžko se na tom hýbe. Nohy se zastavují a těžko se odlepují od úderů, které dobíháme," řekla Strýcová. "Bude to o trpělivosti a hodně se na tom nadřeme. Není to povrch, který preferujeme, ale je to výzva," uvedla Kvitová.

Po čtvrtečních trénincích kapitán rozhodne o nominaci na sobotní dvouhry. Vedle Kvitové a hrdinky loňského finále proti Ruskám Plíškové může zařadit i Strýcovou. Pála je u fedcupového týmu od roku 2008 a tenistky pod jeho vedením osmkrát první kolo soutěže zvládly. "To mě vůbec nenapadlo. Jen aby to pokračovalo," řekl Pála.

Rumunky nejspíš do dvouher vedle Halepové nasadí Monicu Niculescuovou, hráčku s nezvyklým čopem z forhendu. Tréninky sledovala v hale asi tisícovka fanoušků, Halepová se divákům přes půl hodiny podepisovala a fotila se s nimi. "Vidím to poprvé, ona je tady hvězda," komentovala to Strýcová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy