Následuje
SP Česko

Finále Fed Cupu se blíží, v O2 areně roste "vítězný" kurt

Praha – Kapitán tenistek Petr Pála si nazul tenisky a párkrát zkusil, jak mu sklouzne noha po kurtu. Pak pokýval spokojeně hlavou. Stál přitom v pražské O2 areně jen na necelé polovině zeleného dvorce, který se zrovna stavěl. Už v neděli by měl být kurt hotový a v pondělí si ho poprvé vyzkouší i české a německé tenistky před finále Fed Cupu, které se uskuteční 8. a 9. listopadu a přímý přenos budete moci sledovat na ČT sport a našem webu.

V O2 areně již roste kurt pro finále Fed Cupu
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

Povrch Novacrylic Ultracushion je natřený na 1 200 deskách složených jako puzzle a v Česku leží již podeváté. Tenisté v Davisově poháru i ženy ve Fed Cupu na něm dosud vždy vyhráli, a to včetně finálových zápasů obou soutěží v roce 2012.

"Doufáme, že budeme úspěšní znovu, aby se získala trofej zpět," řekl Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která organizačně a marketingově zajišťuje české týmy ve Fed Cupu a Davis Cupu. Tenistky na zvoleném povrchu vyhrály celkem čtyřikrát - finále nad Srbskem v roce 2012, nad Austrálií a dvakrát nad Itálií.

Naposledy se povrch použil letos v semifinále Fed Cupu, ve kterém Češky porazily v Ostravě právě Itálii. "Jak zůstal po utkání, tak je lesklý a rychlý. Bude se muset natřít a pak uvidíme, co dál," řekl Pála a plánoval, že si v neděli kurt vyzkouší.

Připravit povrch na požadovanou rychlost pro tenistky je trochu alchymie. Barva se smíchává s pískem a poměr obou komponent určuje odskok míče a rychlost dvorce. Přání týmu je středně rychlý povrch. "Je těžké najít tu přesnou míru, malinko člověk čeká, jak to dopadne, ale musím je pochválit, že se to vždy povedlo," řekl Pála. "Vždycky bude lepší, když to bude trošku rychlejší než pomalejší," doplnil kapitán.

Desky pro tmavě zelený dvorec a světleji zelené okolí přivezl kamion z Ostravy. V O2 areně se pokládají na led, na kterém je izolace, gumová vrstva. Na dřevotřískové desky se ty překližkové s natřeným kurtem přichytávají na tři šrouby. "Přibližně to staví asi 50 lidí, osm lidí dělá kurt, zbytek dělá tribuny a zázemí," řekl šéf produkce stavby kurtu Martin Gross.

Samotné budování dvorce je pro organizátory již určitou rutinou. "Nejtěžší je to, o čem ještě nevím," usmál se Gross. "Těžké je tady určit střed arény, protože je celá do kruhu. Nejvíc času je s vyměřováním," podotkl. Pětice českých nominovaných hráček v čele se světovou čtyřkou Petrou Kvitovou se v Praze sejde v pondělí v poledne. Odpoledne si tenistky dvorec poprvé na dvě hodiny vyzkoušejí stejně jako Němky, které budou v Praze od neděle. 

V O2 aréně finišují přípravy na Fed Cup, Pála je s povrchem spokojen
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy