Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český skokový pohár Velká cena Hradištka

České tenistky už znají soupeřky ve finálové skupině Fed Cupu. Pála čeká silnou sestavu

Je rozlosováno. Ve skupině finále Fed Cupu se české tenistky střetnou s Německem a Švýcarskem. Tým kapitána Petra Pály tak může narazit na bývalou světovou jedničku Angelique Kerberovou z Německa a aktuálně pátou hráčku světového žebříčku Belindu Bencicovou ze Švýcarska. Rozhodl o tom los v maďarské metropoli, kde se turnaj bude také hrát od 14. do 19. dubna na antuce v hale. 

Barbora Strýcová
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Los mohl být podle nehrajícího kapitána českého týmu Petra Pály i přívětivější. "Dokázal jsem si představit lehčí skupinu. Moc jsem si nepřál Německo, ale myslím si, že ony nás taky ne, protože jsme s nimi hráli docela dostkrát za poslední dobu a vždycky jsme zvítězili. Ale vždycky to bylo těžké a hodně těsné," komentoval kapitán los v nahrávce pro média.

Jiného vysněného soupeře měl i z posledního koše. "Přál jsem si Maďarsko. Bylo by to lehčí, a navíc by bylo hodně lidí, což je vždycky zajímavější. Švýcarsko je velmi těžký soupeř v tom, že Belinda Bencicová se zase dostala vysoko, byla na Turnaji mistryň, je schopná porazit každého na světě. Myslím, že ta skupina je spíš těžší, ale my jsme pro Německo a Švýcarsko taky těžký soupeř. Náš cíl musí být postoupit," doplnil Pála.

Podobně hodnotila los čtvrtfinalistka nedávného Australian Open a aktuální světová jedenáctka Kvitová. "Jak na to koukám, tak máme asi nejtěžší skupinu. Hrát s Německem a se Švýcarskem není úplně nejlehčí. Samozřejmě záleží, kdo z hráček přijede. V Německu mají spoustu dobrých hráček, je jedno, jestli přijedou s těmi úplně nejlepšími, nebo ne. Švýcarsko taky máme párkrát za sebou a nikdy to nebylo úplně jednoduché. Věřím, že máme dobrý tým a že se s tím nějakým způsobem popereme," řekla.

Je nám líto, video expirovalo.
Byli i lehčí soupeři, nedá se nic dělat, říká po losu Pála

Pála čeká silnou sestavu s Karolínou Plíškovou i Petrou Kvitovou. "Zatím mi nikdo neřekl, že by nechtěl hrát. Doufám, že budou holky zdravé a v co nejlepší formě," řekl Pála s tím, že výhodou českých hráček je, že mohu hrát na jakémkoliv povrchu. "V hale v Budapešti bude umělá antuka, která jinak klouže.

I kvůli povrchu budou podle něj hodně nepříjemné Němky. "Ty holky jsou na ten povrch zvyklé, umějí na tom hrát," poznamenal Pála. Německo má navíc široký kádr, který nestojí jen na bývalé světové jedničce Angelique Kerberové. Ta kvalifikaci vynechala. "Neřekl bych, že je to jenom o ní. Ale očekávám, že budou hrát v plné sestavě, obzvlášť když potom následuje Stuttgart," dodal.

Při formátu se dvěma dvouhrami a čtyřhrou Češky částečně ztratí výhodu, kterou díky silným singlistkám měly. "Bylo těžké nás v těch singlech porazit. Ale tak to je a člověk na to musí být připravený," dodal Pála. Věří, že v nedaleké Budapešti budou mít hráčky i velkou podporu českých fanoušků.

Němky mají vedle trojnásobné grandslamové šampionky Kerberové ve stovce další čtyři hráčky v čele s Julií Görgesovou, která je rovněž silná ve čtyřhře. Český tým proti Německu vyhrál osm z devíti dosavadních vzájemných zápasů. Naposledy uspěl v semifinále 2018 ve Stuttgartu, kde u toho byly i nejlepší současné české hráčky Karolína Plíšková a Petra Kvitová.

Švýcarkám pomohla po boku Bencicové k postupu z kvalifikace proti Kanadě také Jil Teichmannová, která získala rozhodující bod. I tady hovoří bilance jasně pro Česko, které vede 7:1. Naposledy se oba týmy utkaly v předloňském prvním kole, kdy o vítězství 3:1 rozhodly ve dvouhrách Kvitová a Barbora Strýcová.

Los skupin finálového turnaje tenisového Fed Cupu:

Skupina A: Francie, Rusko, Maďarsko.

Skupina B: Austrálie, Bělorusko, Belgie.

Skupina C: USA, Španělsko, Slovensko.

Skupina D: Česká republika, Německo, Švýcarsko.

Do semifinále postoupí vítězky čtyř skupin. Češky, které se na finálový turnaj dostaly díky divoké kartě, by se v případě postupu utkaly s nejlepším celkem skupiny B. V té jsou loňské finalistky Australanky, Bělorusky a Belgičanky. Češky jsou nejúspěšnějším týmem poslední dekády, od roku 2011 získaly šest ze svých jedenácti trofejí. Pět zbývajících vybojovalo ještě společné Československo. Naposledy Česko vyhrálo Fed Cup v roce 2018.

Loni český tým na trůnu vystřídaly Francouzky, které tak byly nasazeny do čela skupiny A. Los jim přisoudil Rusky a domácí Maďarky. Ve skupině C se utkají týmy Spojených států amerických, Španělska a Slovenska. Všechny duely budou složené ze dvou dvouher a čtyřhry. Nominace budou zveřejněny tři týdny před začátkem finálového turnaje.

Ve finále mezinárodní federace ITF rozdělí 18 milionů dolarů, z toho dvanáct mezi hráčky a šest mezi národní tenisové asociace. Fed Cup stejně jako od loňska mužský Davis Cup opustil formát vyřazovacích bojů na půdě jednoho z družstev. Soutěž žen ale na rozdíl od mužů už podobný systém zažila.

Naposledy se hrály dvě skupiny v Madridu v roce 2001 a titul získaly Belgičanky. V Česku se turnaj konal v roce 1986 a ve slavném finále domácí výběr prohrál s Američankami v sestavě s Martinou Navrátilovou.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy