Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Djokovič udolal Federera a dobyl tenisový Turnaj mistrů

Londýn - Srbská jednička Novak Djokovič se vrátil i na trůn Turnaje mistrů. První hráč světa po bitvě dokázal udolat věčného rivala Rogera Federera po setech 7:6 a 7:5 a po čtyřech letech dobyl tenisový vrchol sezony. Švýcar utrpěl teprve druhou porážku ze svých osmi finálových účastí a neobhájil tituly z posledních dvou let. Ve čtyřhře zvítězili Španělé Marcel Granollers a Marc López, kteří Indy Maheše Bhúpathího a Rohana Bopannu porazili 7:5, 3:6 a 10:3. Semifinalisté letošního US Open se životním úspěchem povzbudili před pražským finále Davisova poháru, v němž v sobotu podle všeho nastoupí proti českému páru Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

Novak Djokovič vyhrál Turnaj mistrů
zdroj: ISIFA

V úvodu singlového finále to vypadalo, jako by se Djokovič zdržel na lavičce. Srbský tenista ztratil prvních devět fiftýnů a za osm minut prohrával už 0:3. Pak se však bleskově zlepšil, nutil Federera ke dlouhým výměnám a využil jeho slabší chvíle na podání ke srovnání skóre.

V deváté hře se pětadvacetiletému Srbovi podařilo po šesti shodách proměnit třetí brejkbol a za stavu 5:4 podával na vítězství v setu. Rodák z Basileje však v následujícím gamu odvrátil setbol a srovnal na 5:5. Set se nakonec rozhodoval až ve zkrácené hře, v níž Federer famózními údery na síti odvrátil další setbol, ale stejně ji ztratil v poměru 6:8.

I do druhé sady vstoupil Federer lépe, když v jedenáctiminutovém první gamu sebral soupeři servis. Výhodu brejku tentokrát držel až do koncovky a za stavu 5:4 šel podávat na vítězství v setu. Vedl 40:15, ale ani jeden ze dvou setbolů nevyužil, podání následně ztratil a promarněná šance se podepsala na jeho dalším výkonu.

Djokovič využil jeho chyb a ve dvanáctém gamu si vypracoval mečbol. Ten po krásné výměně proměnil skvělým prohozem a po dvou hodinách a 14 minutách se po čtyřech letech znovu radoval z vítězství na závěrečném podniku sezony.

Marcel Granollers a Marc López
zdroj: ČTK/AP

Indové nestačili na Španěly

Granollers s Lópezem poprvé sebrali indickým soupeřům podání ve třetí hře, ale Bhúpathí s Bopannou jim to vzápětí oplatili a úvodní sada pokračovala za vyrovnaného stavu. Španělská dvojice se tradičně spoléhala spíš na obranu od základní čáry, zatímco Indové se tlačili na síť.

Klíčový okamžik přišel za stavu 5:5, kdy se tenisté z Pyrenejského poloostrova s přispěním Bhúpathího dvojchyby radovali z dalšího brejku. Pátí nasazení sice vzápětí měli dvě šance poslat set do tie-breaku, ale Granollers je skvělými zásahy na síti odvrátil a zařídil výhru 7:5.

Šestí nasazení měli šanci definitivně zlomit zápas na svou stranu v sedmé hře druhé sady, jenže dva brejkboly při podání Indů neproměnili. Naopak Bhúpathí s Bopannou vzápětí tutéž šanci využili k vedení 5:3 a následnému zisku druhé sady.

Zlepšený výkon však do rozhodujícího super tie-breaku nepřenesli, často chybovali a výrazně pomohli Španělům k hladké výhře. Bhúpathí ani na pátý pokus ve finále Turnaje mistrů neuspěl. Předtím byl na poražené straně jednou s Bělorusem Maxem Mirným a třikrát s krajanem Leanderem Paesem.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy