Následuje
Volejbalový magazín

Djokovič nedal Nadalovi šanci. V Melbourne slaví rekordní 7. titul

Finále letošního Australian Open bylo jednoznačnou záležitostí. Novak Djokovič porazil Rafaela Nadala hladce ve třech setech 6:3, 6:2, 6:3. Získal tak rekordní sedmý triumf na australském grandslamu. 

Novak Djokovič
zdroj: ČTK/AP autor: Kin Cheung

Světová jednička vyhrála po Wimbledonu a US Open třetí grandslamový turnaj za sebou a celkově patnáctý v kariéře. Nadal má sedmnáct titulů, švýcarský rekordman Roger Federer jich získal dvacet.

"Stejně jako Rafa jsem byl před rokem na operaci. Je úžasné, že tu dneska před vámi stojím, dokázal jsem získat titul a vyhrál jsem tři ze čtyř grandslamů. Nemám slov," řekl Djokovič. "Hrál fantasticky. Když takhle hraje, potřeboval bych něco navíc. A to jsem dneska upřímně řečeno nedokázal najít," uznal Nadal. "Když hraje takhle, možná by bylo těžké ho porazit, i kdybych hrál na 100 procent na své úrovni. Ale možná by to aspoň byl vyrovnanější souboj," dodal.

Djokovič měl finále naprosto pod kontrolou a čelil pouze jednomu brejkbolu, který odvrátil. Sám vzal Nadalovi podání pětkrát, naposledy v závěrečném gamu. Zápas trval jen něco málo přes dvě hodiny a Španěl ho zakončil při druhém mečbolu soupeře příliš dlouhým forhendem. Djokovič zaznamenal 34 vítězných úderů a jen devět nevynucených chyb.

Djokovič posedmé vyhrál Australian Open

Bělehradský rodák se sedmým titulem v Austrálii odpoutal od šestinásobných šampionů Federera a domácí legendy Roye Emersona. Patnáctým grandslamovým triumfem odskočil Američanovi Peteu Samprasovi a osamostatnil se na třetím místě.

"To byl někdo, ke komu jsem vzhlížel. Když jsem začal hrát, jedny z prvních záběrů tenisu, které jsem viděl, byl jeho zápas ve Wimbledonu, když vyhrál myslím první titul v roce 1993," zavzpomínal Djokovič. "V rodině jsme neměli žádnou tenisovou tradici. Takže to je určitě znamení osudu, že jsem začal hrát tenis a toužil jsem být tak dobrý jako Pete. Překonat ho v grandslamových titulech, úžasné," dodal.

Djokovič měl skvělý vstup do utkání a vyhrál 13 z úvodních 14 výměn. První set získal za 36 minut a v dominantním výkonu pokračoval. V prvních dvou sadách ztratil při vlastním podání jen šest bodů a zdálo se být jasné, že se nebude opakovat finále mezi těmito dvěma velikány z roku 2012, kdy Djokovič vyhrál až po pěti hodinách a 53 minutách.

Srbský tenista vzal Nadalovi opět servis v úvodu třetího setu na 2:1 a kráčel za titulem. V šestém gamu za stavu 3:2 měl Španěl jediný brejkbol v zápase, ale po úderu do sítě ho nevyužil. V devátém gamu při Nadalově podání si Djokovič vypracoval dva mečboly, ten první ještě neproměnil, ale následně mohl po dlouhém míči španělského hráče radostně zvednout ruce nad hlavu.

Dvouhra - finále:

Djokovič (1-Srb.) - Nadal (2-Šp.) 6:3, 6:2, 6:3.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy